Karnabaharın Faydaları


Karnabaharın Faydaları

Görüntü olarak adeta bir çiçek demetine benzeyen karnabahar, kışın tüketilen sebzelerdendir. İçeriğindeki kükürt nedeniyle haşlanırken kötü kokan bu sebze, piştikten sonra çok lezzetli bir hal almaktadır. Bu makalede Türk mutfağında oldukça önemli yer tutan karnabaharın faydaları ele alınacaktır.

Kabızlığa Karşı Fayda Gösteriyor 

Karnabahar, içerdiği lifler sayesinde kabızlık sorununu ortadan kaldırarak toksinlerin vücuttan hızla atılmasını sağlar .

Sindirim Sistemini Çalıştırıyor 

Çok fazla su ve lif içeren karnabahar, sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlamaktadır. Sahip olduğu bu içerik, aynı zamanda karın şişliğini de giderir.

Beyin İçin Süper Etki 

Karnabahar, içerdiği B vitamini sayesinde beyin için faydalı olan bitkiler arasında yer almaktadır. Bu yönüyle zeka gelişimi için çocuklara mutlaka yedirilmesi gereken sebzelerden olmaktadır. Karnabaharın içerdiği B1 vitamini yani thiamin maddesi, hem migren hem alzheimer hastalığına karşı koruma özelliği gösterir.

Kalsiyum Eksikliği Problemleri 

İçerdiği kalsiyum sayesinde kemikler içinde oldukça faydalı olan karnabahar, eklemlerinde ağrı yaşayan kişiler için doğal bir ağrı kesicidir. Romatizmanın olumsuz etkilerini ortadan kaldıran karnabahar, osteoporozdan (halk arasındaki adıyla kemik erimesi) korunmanın yollarından biridir. Ayrıca karnabahar, kalsiyum eksikliği ile ortaya çıkan diğer rahatsızlıklarda da faydalıdır.

Kanserle Mücadelede Yardımcı 

Karnabahar pekçok taze sebze ve meyve gibi, antioksidan özellikler göstererek; vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirmekte ve kanser hücrelerinin çoğalmasına karşı koruma sağlamaktadır.

Cildinizi de Koruyor

C vitamini ve manganez madeni içeriğine sahip olan karnabahar, bu içeriği  sayesinde güçlü bir antioksidandır ve bütün antioksidan içerikli gıdalar gibi cilt sağlığını korumada etki gösterir. Akne, kırışıklık, döküntüler, kızarıklık gibi cilt problemlerini önlemekte karnabahar türü sebzelerle beslenmenin büyük faydası vardır.

Toksin Atıcı Bir Sebze 

Karnabaharda bulunan ferulik asit, bakteri öldürücü, anti-viral, anti-alerjik ve en önemlisi kansere karşı koruyucu bir maddedir. Her ne kadar karnabaharda ferulik asit çok miktarda bulunmasa da, karnabaharın içeriğindeki diğer bazı maddelerle birleştiğinde oldukça etkili olmaktadır. Ferulik asit, ağır metalleri kimyasal olarak kendisine bağlayarak vücuttan atan metal-chelator özelliğine de sahiptir.

İçeriğindeki quercitrin maddesi, karaciğerde oluşan toksinleri atarak hepatit türlerine karşı koruma sağlar.

Diyet Listenize Karnabaharı Ekleyin 

Lifli yapısı sayesinde diyet listeleri arasında yerini alabilecek sebzelerden biri olan karnabahar kilo yapmaz. Üstelik lifli yapısıyla sindirimi hızlı çalıştırarak kilo alımının da önüne geçer.

Anti-Katarakt Olarak Karnabahar 

Karnabaharın yaprakları, kataraktı önleyici 7 etkin madde içermektedir. Bu sebeple karnabahar haşlanırken birkaç yaprağı da suya atılmalı, suyundan istifade edilmelidir.

Göğüs Kanseri Riskine Karşı 

Karnabahar, içeriğindeki fosfat ve potasyum sayesinde; göğüs kanserine karşı etkilidir.

Kansızlığa Karşı 

İçerdiği yüksek demir oranı sayesinde kansızlığı önlemek, karnabaharın faydaları arasındadır. Fakat bu etkiyi sağlamak için C vitamini ile birlikte alınması yerinde olur.

Karnabaharın faydaları arasında kalp ve damar rahatsızlıklarına iyi gelmek, zihni dinlendirmek, cinsel kuvveti arttırmak gibi pekçok fayda da sayılabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 27 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın