Karnıbaharın Faydaları


Karnıbaharın Faydaları

Görüntü olarak küçük bir kayın ağacını andıran  karnıbahar  bitkisi, kış aylarında yetişen sebzelerdendir. Tatlımsak lezzeti ile çiğ olarak salatalarda da kullanılabilir; pişirilerek yemeği de yapılabilir. İçerdiği kükürtlü bileşikler nedeniyle ağır koktuğu için kokusu pek sevilmeyenkarnıbahar, bünyesinde pekçok hastalığın şifasını barındırır. Bu yazımızda karnıbaharın faydaları üzerinde duracağız :

  • Antioksidan deposu olarak karnıbahar 

Karnıbahar, içerdiği 21 adet antioksidan madde sayesinde vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren ve kansere karşı koruma sağlayan sebzelerdendir. Ancak bu güçlü özellik, karnıbaharın kendisinden çok yapraklarında bulunmaktadır. Halbuki Türk mutfak kültüründe karnıbaharın beyaz kısımları kullanılıp yaprakları atılmaktadır.

Yeme alışkanlıklarımızı terk etmeden buna çözüm bulmak için, karnıbaharı pişirirken karın bölgesini çevreleyen 4-5 adet yaprağı da karnıbaharla birlikte pişirmeniz yeterlidir. Karnıbaharla yapılacak kürlerde de yapraklar küre dahil edilmelidir. (Yapraklar içeriğindeki etkin maddeleri suya salacağı için yaprakları yemek gerekmiyor. Sadece haşlama suyuna eklemek yeterli. Fakat yeterince faydalanabilmek için haşlandığı suyu içmek gerekli.)

Karnıbahar yaprakları, vücutta kansere karşı savunma sistemi oluşturan caffeic asit, phytic asit, rutin, alfa-tokoferol (E vitamini) ve kaempferol adında 5 adet koruyucu madde içerirler. Yapraklar bilhassa caffeic asit ve E vitaminini bol oranda içermektedir.

  • Mide Ülserine Çözüm 

İçeriğindeki quercitrin ve threonine anti-ülser maddeler oldukları için ülser problemi olanların çekinmeden kullanabileceği bir sebzedir. Kür olarak uygulanması daha  faydalıdır. Karnıbahar kürünü yaparken sıvıyağ mümkünse hiç kullanılmamalı, ya da çok az kullanılmalıdır. Kür içinkarnıbahar çok az suda haşlanmalı ve haftada üç gün birer porsiyon yenilmelidir. Her seferinde taze olarak hazırlanmalıdır. Haşlandığı su da içilirse daha faydalı olacaktır.

  • Yüksek Tansiyona Şifalı

Karnıbaharın yapraklarında tryptophan ve alpha-linolenic asit gibi tansiyon düşürücü 9 aktif madde vardır.

  • İdrar Yolu Enfeksiyonlarında Etkili 

Antibakteriyel özelliği ile enfeksiyonlara karşı etkili olan karnıbahar, bu özelliğini içerdiği aktif maddelerden almaktadır. Özellikle idrar yolları enfeksiyonlarının kronik hale geldiği durumlarda çok etkili olan karnıbaharın kür olarak uygulanması daha iyidir.

Kür için 300 gram karnıbahar, ¾  litre kaynar su içerisinde 5-6 dakika haşlanmalıdır. Elde edilen suyun yarısı sabah, yarısı akşam olmak üzere günde 2 kere içilmesi gerekir. Aç olarak da tok olarak da tüketilebilir. Kürün süresi 7 gündür ve 7 günden sonra üç gün ara verilerek tekrar 7 gün yapılır. Bu şekilde 21 gün tamamlanır. (Aralardaki 3 günler, 21 günden sayılmaz. ) Karnıbahar kürünü C vitamini ile desteklemek daha çok fayda sağlayacaktır.

 Kış günlerinde ihtiyacımız olan vitaminleri taşıyan sebzelerden biri olan karnıbaharın faydaları, bunlarla da sınırlı değil elbette. Bağışıklık sistemini güçlendirmekten zatürreye karşı korumaya kadar pekçok faydayı içeren bu sebzeyi sofralarımızdan eksik etmemeliyiz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 26 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın