Karpuzun Faydaları Nelerdir?


Karpuzun Faydaları

Yaz aylarında severek tüketilen karpuz, kabuğu yeşil; içi genelde kırmızı, pembe veya sarı renkte, lezzetli bir meyvedir. Karpuzun hibrit ve kabaktan aşılanmış karpuz olmamasına kesinlikle dikkat edilmelidir. Bu tarz genetiğiyle oynanan gıdalar, faydadan çok zarar vermektedir. Karpuzun faydaları makalemizde detaylı olarak verilmiştir.

Karpuza kırmızı rengini veren likopen maddesi, E vitamininden 10 kat daha güçlü bir antioksidandır. 100 gr karpuzda ortalama 4-5 mg likopen mevcut olduğu söylense de bu oran karpuz ne kadar kırmızıysa o kadar artmaktadır. Likopen, vücudumuzdaki hücreler arasındaki bağlantıyı güçlendirerek kanser oluşumunu önlemektedir. Özellikle prostat kanseri üzerine yapılan çalışmalarda likopenin çok büyük faydaları tespit edilmiştir. Karpuzdaki likopen, kemik sağlığı için de önemlidir. Yapılan gözlemlerde likopen alan hastalarda kemik erimesinin gerilediği tespit edilmiştir.

Karpuz içerdiği bol miktarda C vitamini ve betakaroten sayesinde kansere karşı koruyucu özellikler gösterir.

Karpuzda bulunan potasyum yüksek tansiyon şikayeti olanlar için yararlıdır. Kan basıncını düşürür ve kalp fonksiyonlarını dengede tutar.

Uzmanlar, midede alkol oluşmaması için, yemekle birlikte meyve tüketimini önermiyorsa da karpuz istisnadır. Karpuzun mide rahatsızlıklarında yemeklerle birlikte tüketilmesi mideyi rahatlatır.

Karpuz parazitlere karşı da etkilidir. Özellikle sabahları aç karnına tüketilmesi, bağırsak parazitlerini temizler. Karpuz lifle dolu yapısıyla bağırsakların iyi çalışmasına ve bağırsak kanseri riskinden korunmasına da yardımcıdır.

Halk arasında sıraca olarak adlandırılan scrofula hastalığı, bir çeşit deri veremidir. Bu hastalığın şifası için sarı karpuzun kabukları kurutulup dövülerek toz haline getirilir. Bu toz, yaraların üzerine sürülür.

Suyu yerinde normal bir karpuzun su oranı %97 ’ dir. Bu yönüyle karpuz doğal bir müshil vazifesi görmekte ; kabızlığı gidermektedir. İçeriğindeki su, karpuzu aynı zamanda iyi bir idrar söktürücü yapmaktadır. Bu sayede karpuz sistit türü idrar yolu rahatsızlıklarının tedavisinde fayda sağlamaktadır.

Karpuz suyuyla gözü yıkamak, göz ağrısına şifalıdır. Ayrıca karpuzun içeriğindeki likopen gözleri keskinleştirir.

Anadolu’nun bazı yörelerinde çerez olarak tüketilen karpuz çekirdeği de bol protein kaynağıdır. Saçları ve cildi besler.

Karpuz Tam Bir Diyet Meyvesi

Diyetisyenlerin yaz menüsü önerilerinde baş sırada yer alan karpuz, düşük kalorisine rağmen tok tutarak iyi bir diyet meyvesi olduğunu kanıtlamaktadır. Yine de fazla tüketimi kilo aldırabilmektedir. Küçük bir karpuzun 8’de birlik bir dilimi porsiyon hesabı olarak yeterlidir.

Karpuzla uygulanacak detoks programı sadece zayıflamayı değil, sağlıklı bir vücudu da beraberinde getirecektir. Bunun için ayın vakitlerini bilme amacıyla hicri takvim baz alınarak Şaban ayının 13-14 ve 15. günlerinde 1 detoks uygulanır. İkincisi yine Şaban ayının son üç gününde yapılmalıdır.

Detoks şöyle uygulanır 

Kahvaltı yerine 3 bardak bitki çayı (mesela yeşil çay) içilir. Kilosu 70 kilonun altındaki yetişkinler yarim kg, 70 kg’ dan fazla olanlar ise 1 kg karpuz tüketmelidirler. Öğle yemeği yerine kahvaltıyla aynı şekilde beslenilir ; akşam yemeği de böyledir. Bu detoks 3 gün sürdürülmeli ve sabır edilmelidir. Bol bol su tüketilmeli, bilhassa alkali su içilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 16 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın