Kayısı Çekirdeğinin Faydaları


Kayısı Çekirdeğinin Faydaları

Lezzetli meyveler arasında yer alan kayısının çekirdeği de en az meyvesi kadar faydalıdır. Kayısı çekirdeği meyvesine oranla daha acı bir tatda olmasına karşın içerisinde bulundurduğu vitaminler ile bir çok derde derman olmaktadır. Kayısı çekirdeği vücudumuz için gerekli olan B17, A, D, K ve E vitaminlerini içerisinde bulundurmaktadır. Ayrıca kayısı çekirdeğinin içeriğinde bol miktarda potasyum, magnezyum, fosfor, kalsiyum ve demir de bulunmaktadır. Kayısı çekirdeği yiyecek olarak tüketildiğinde içten tedavi ettiği gibi kayısı çekirdeğinden elde edilen kremler ve yağların sürülmesi de dıştan tedavi yöntemi olarak kullanılabilmektedir.

Kayısı çekirdeğinin faydalı olduğu rahatsızlıklar:

Kayısı Çekirdeğinin Kansere Faydası: Kayısı çekirdeğinin içeriğinde bulundurduğu B17 vitamini sayesinde kanser hücrelerine karşı vücudu koruyu bir özelliği vardır. B17 vitamini sadece kayısı çekirdeği içerisinde yer alan bir vitamindir. Özellikle acı kayısı çekirdeğinde bu vitamin çok fazla bulunmaktadır.

Kayısı Çekirdeğinin Sivilcelere Faydası: Kayısı çekirdeği sivilcelere de oldukça iyi gelen bir besindir. Kayısı çekirdeğinin içeriğinde ki A vitamini sivilce sorununu ortadan kaldırmakta etkili bir vitamindir. Ayrıca bu vitamin sayesinde kayısı çekirdeği vücudun yağ dengesini de orantılamaktadır.

Kayısı Çekirdeğinin Kırışıklara Faydası: Kayısı çekirdeği ilerleyen yaşlarda meydana gelen kırışıklıkların düzelmesinde de oldukça etkili bir besin kaynağıdır. Kaıyısı çekirdeği hem içten hem de dıştan kullanılan tedavi yöntemleri ile cildin kendisini yenilemesini sağlamaktadır.

Kayısı Çekirdeğinin Selülit Problemine Faydası: Kayısı çekirdeği özellikle kadınların büyük derdi olan selülit problemlerine de çözüm olmaktadır. Kayısı çekirdeğinden elde edilen yağları selülit olan bölgeye masaj yaparak sürmek sülülitlerin zamanla geçmesini sağlayacaktır.

Kayısı Çekirdeğinin Kış Hastalıklarına Faydası: Kayısı çekirdeği içeriğinde bulundurduğu vitaminler sayesinde nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi bir çok kış hastalığına karşı da vücudu korur.

Kayısı Çekirdeğinin Cilt Kurumasına Faydası: İnsan cildi soğuk hava gibi bir çok etkene bağlı olarak zamanla kurumaktadır. Kayısı çekirdeği ise cildi nemlendirme özelliği sayesinde bu kuruluğu giderir. Özellikle kuru cilde sahip kişiler bol kayısı çekirdeği tüketmelilerdir. Kayısı çekirdeği yağının bir pamuk yardımı ile sürülmesi de cildi nemlendirilebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Kayısı Çekirdeğinin Faydaları (1 Yorum)

  1. Kayısının bir çok faydasını biliyordum, meğer kayısı çekirdeğinin faydaları da çokmuş. Bir taşla iki kuş misali hem kayısıdan faydalanıyoruz hemde çekirdeğinden.