Keçi Sütü Faydaları


Süt, her yaşta tüketilmesi gereken, değerli besin maddeleri arasında yer almaktadır. Özellikle gelişime olumlu etkisi olan sütün düzenli tüketimi önerilmektedir. Son dönemlerde ise keçi sütü revaçtadır. Anne sütüne yakın değerler içerdiği belirlenen keçi sütünün faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kemiklere Faydası

Sütün içeriğinde bulunan yoğun kalsiyum oranı keçi sütünde daha fazla bulunmaktadır. Keçi sütünün faydaları arasında kemik gelişimine yardımcı olması yer almaktadır. Bu durum da içeriğinden kaynaklanmaktadır. Kalsiyumun yanı sıra yağ asitlerini içermesi nedeniyle iltihaplanma sorununa da engel olmaktadır.

Sindirime Faydaları

Süt, genellikle sindirimi zor gıdalar arasında gösterilmektedir. Keçi sütünün sindiriminin inek sütüne göre çok daha kolay olduğu belirlenmiştir. Keçi sütünün faydaları arasında bağırsakları koruması yer almaktadır. Midedeki asit oranını dengeleyen keçi sütü, bu nedenle sindirim kaynaklı rahatsızlıkların önüne geçmektedir.

Beslenme Takviyesidir

Keçi sütü içerdiği yoğun vitaminlerle dikkat çekmektedir. İçeriğinde B1 ve B2 vitaminleri bulunan keçi sütünün faydaları arasında hasta ve sakat kişilere besin takviyesi olması yer almaktadır. Vücut gelişimin olumlu yönde etkileyen keçi sütü, özellikle yatmak zorunda kalan hastalar için önemli bir konumdadır.

Karaciğere Faydaları

Karaciğer, vücudun önemli parçaları arasında yer almaktadır. İçeriğinden dolayı keçi sütünün faydaları arasında karaciğer sağlığını olumlu etkilemesi yer almaktadır. Özellikle karaciğer dokusuna iyi gelen keçi sütü, orta ya da uzun vadede karaciğerde görülmesi muhtemel sorunların önüne geçmektedir.

Cilde Faydaları

Cilt sağlığı görsellik ve sağlık bakımından oldukça önemli bir konudur. Keçi sütünün faydaları arasında cilde olumlu etki etmesi yer almaktadır. Cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlayan keçi sütü, başta egzama olmak üzere diğer cilt sorunlarına iyi gelmektedir. Ayrıca, bir türlü kurtulamadığınız cilt lekelerine de iyi gelmektedir.

Kanserle Savaşmaya Faydası

Yapılan araştırmalar keçi sütünün bazı kanser türleriyle savaşta etkin rol oynadığını ortaya koymuştur. İçeriğindeki vitamin ve minerallerden dolayı hücre yenilenmesini kolaylaştıran keçi sütünün faydaları arasında serbest radikallerle mücadele etmesi bulunmaktadır. Ayrıca MS gibi bazı ciddi rahatsızlıklarda da düzenli keçi sütü tüketimi önerilmektedir.

Keçi sütünün faydaları bu şekilde sıralanmaktadır. Özellikle proteine alerjisi olduğu için düzenli süt tüketemeyen kişilerin az miktarda da olsa keçi sütü tüketebileceği belirtilmektedir. Diğer süt çeşitlerine göre daha az bakteri içeren keçi sütü, bu nedenle de tercih edilmektedir. İnek sütüne göre daha pahalı olan keçi sütünü güvenilir yerlerden almanız önerilmektedir. Faydasını görebilmek için evinizden keçi sütünü eksik etmemeniz ve aşırı tüketimden kaçınmanız önerilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın