Keçiboynuzu Çayının Faydaları


Keçiboynuzunun kullanımı çok eski dönemlere dayanmaktadır. Antik Yunan ve Mısır dönemlerinden beri kullanılan bu gıdadan elde edilen çay da uzun süredir kullanılmaktadır. Fasulye ve bezelye bitkisi ailesinden gelen keçiboynuzu genellikle Akdeniz Bölgesi’nde bulunmaktadır. Bu noktada keçiboynuzu çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kanserle Mücadeleye Etkileri

Keçiboynuzunun içerisinde yoğun miktarda polifelonik bulunmaktadır. Bundan dolayı vücuttaki toksinlerin atılmasında etkili olmaktadır. Bu durum da kanserli hücrelerin büyümesine etki etmektedir. Keçiboynuzu çayının faydaları arasında vücuttaki serbest radikallerle mücadele etmesi yer almaktadır. Bu nedenle özellikle kanser hastalarının ek besin takviyesi arasında yerini almalıdır.

Diyabete Etkileri

Diyabet yani şeker hastalığı ülkemizde yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Bu hastalıkta besin düzeni son derece önemli bir konudur. Tadından dolayı çikolatanın yerine tercih edilmesi önerilen keçiboynuzu çayı şekerin dengede olmasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle keçiboynuzu çayının faydaları arasında kan şeker oranını dengede tutması yer almaktadır.

Sindirim Sistemine Etkileri

Sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışması sağlık açsısından olduğu kadar günlük hayatta da son derece önemlidir. Keçiboynuzu çayının faydaları arasında sindirim sistemine olumlu etki etmesi yer almaktadır. Yüksek düzeyde tanen maddesi i içeren keçiboynuzu çayı bu sayede sindirimin düzeyinin artmasını sağlamaktadır. Özellikle küçük çocuklarda ishal sorununun önlenmesinde de etkilidir.

Kemik Sağlığına Etkileri

Sağlıklı bir kemik yapısına sahip olmak özellikle ilerleyen yaşlar için son derece önemlidir. Keçiboynuzu çayının faydaları arasında kemikleri güçlendirmesi yer almaktadır. Bunun da en önemli nedeni içerdiği yoğun miktardaki kalsiyumdur. İlerleyen yaşlarda kemik erimesi yaşamamak için tüketimi önerilmektedir.

Enfeksiyona Etkileri

Enfeksiyonlar, hastalıkların hızlı bir şekilde yayılmasını sağlamakta ve sağlığı tehdit etmektedir. Keçi boynuzu çayının faydaları arasında enfeksiyon sorunlarıyla mücadele etmesini sağlamaktadır. Antibakteriyel maddeler içeren keçiboynuzu çayı özellikle mide sağlığını olumlu yönde etkilemektedir.

Keçiboynuzu çayının faydaları bu şekildedir. Keçiboynuzunu küçük parçalara ayırarak bir fincana koyup üzerine kaynamış suyu ekleyin. Yaklaşık 30 dakika boyunca demlenmesini bekleyerek tüketin.  Suyun kahverengiye döndüğünü gördükten sonra sıcak ya da soğuk tüketebilir ve bu sağlığa son derece faydalı olan çayın etkilerinden yararlanabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın