Keçiboynuzu Özünün Faydaları


Keçiboynuzu, bezelye ve fasulye bitki ailesine mensuptur ve genellikle Akdeniz Bölgesi’nde bulunan bir bitkidir. Kullanımı Antik Yunan dönemine kadar uzanan keçiboynuzu, binlerce yıldır birçok alanda kullanılmaktadır.

İçeriğinde kalsiyum, demir, folik asit, riboflavin, potasyum, E vitamini, selenyum, diyet lifi bulunan keçibonuzu özünün faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kanserle Mücadeleye Etkileri

İçeriğinde yoğun miktarda selenyum ve antioksidan maddeler bulunan keçiboynuzu özünün faydaları arasında kanserle mücadelede etkili olması yer almaktadır. Yapılan bazı bilimsel çalışmalar sonucunda bu özün kanser hücreleriyle mücadelede etkili olduğu ve bazı kanser türlerini tamamen devre dışı bıraktığı gözlemlenmiştir.

Kilo Vermeye Etkileri

Kilo sorunuyla mücadele etmek için içerisinde yoğun diyet lifi bulunan gıdalar tercih edilmelidir. Bu noktada içeriğinde diyet lifi bulunan keçiboynuzu özünün faydaları arasında kilo vermeye yardımcı olması yer almaktadır. Mide ve bağırsağın hareketlerini düzenleyen keçiboynuzu özü, aynı zamanda tokluk hissi vermektedir. Bu özellikleriyle birçok diyet listesinin başında yer almaktadır.

Kemik Sağlığına Etkileri

Güçlü kemikler için doğal takviyeler ön plana çıkmaktadır ve tüketimi tavsiye edilmektedir. Keçiboynuzu özünün faydaları arasında kemik sağlığına iyi gelmesi yer almaktadır. Kalsiyum bakımından oldukça zengin olan keçiboynuzu özü, aynı zamanda diğer faydalı mineralleri de barındırmaktadır. Özellikle gelişim çağında tüketilmesi oldukça önemli bir ayrıntıdır.

Enfeksiyonlara Etkileri

İçeriğinde faydalı asitlerin yanı sıra tanen barındıran keçiboynuzu özünün faydaları arasında enfeksiyonlarla mücadele etmesi yer almaktadır. Antiviral özelliğinin yanı sıra antibakteriyel özelliğiyle de beğeni toplayan keçiboynuzu özü, özellikle mide enfeksiyonları üzerinde tedavi edici etkiye sahiptir. Bağışıklık sistemi açısından da bu önemli gıdanın tüketilmesi önerilmektedir.

Keçiboynuzu özünün faydaları arasında, kan şekerini düşürmesi, ishali tedavi edici özelliğinin bulunması, çocuk felci ile mücadele etmesi, soğuk algınlığına iyi gelmesi, cilt sağlığını koruması, saçların güçlenmesine yardımcı olması yer almaktadır.

Süt alerjisi olanlar için çikolata yerine de tüketilebilecek keçiboynuzu özünün pek yan etkisi bulunmasa da hamilelerin fazla tüketmemesi önerilmektedir. Keçiboynuzu sadece öz olarak değil aynı zamanda çay, toz ya da taze olarak da tüketilmekte ve son derece önemli faydaları içermektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 12 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın