Keçiboynuzunun Faydaları


Keçiboynuzunun Faydaları

Keçiboynuzu diğer adıyla harnup, Akdeniz ülkelerinde ve Güney Anadolu Bölgesi’nde yetişen; “Yakup peygamberin  çok sevdiği meyve” olarak bilinen bir meyvedir. Keçiboynuzu seçilirken dikkat edilecek nokta, koyu renkli olanları tercih etmektir. Doğal yağlar, sodyum, kalsiyum, karbonhidrat, A,B,C vitaminleri açısından oldukça zengin olan keçiboynuzunun faydaları saymakla bitmez.

  • Keçiboynuzu, içerdiği kalsiyum sayesinde kemikleri güçlendirir.
  • Keçiboynuzunun içerdiği E vitamini astım, bronşit ve grip gibi hastalıklara şifadır.
  •  Keçiboynuzundaki OGG1 enzimi , hasar görmüş DNA’ yı da tamir etme özelliğine sahiptir.

SAĞLIK İÇİN KEÇİBOYNUZU KÜRÜ 

Keçiboynuzu ile hazırlanacak kür, pekçok hastalığa şifalıdır. Kürün hazırlanışı ise şöyledir:

Orta büyüklükte 6-7 tane keçiboynuzu yıkanır. Küçük küçük kırılarak kaynamakta olan yarım litre suya atılır. Kısık ateşte 7-8 dakika kaynatılır. Soğuyunca suyu süzülerek cam şişeye doldurulur. Hazırlanan bu kürün ömrü buzdolabında bekletmek şartıyla 3 gündür. Bu kürün hangi hastalığa karşı nasıl kullanılacağı aşağıda açıklanmıştır :

Astım ve Nefes Darlığı Şikayetlerinde Keçiboynuzu 

Şiddetli öksürük çeken ve bahar aylarında kortizon tedavisi görecek kadar ağır astım hastası olan kimselerde keçiboynuzu kürü çok çabuk rahatlama sağlayacaktır. Üstelik balgamı sökmeye yardımcı olacaktır.

Kürün Uygulanışı : Her gün sabah kahvaltı esnasında ve akşam yemeğinden önce bir çay bardağı içilmelidir. 20 gün boyunca aralıksız uygulanır. 20 günün sonunda kürün içerisine bir çay kaşığı bal katılarak 15 gün de bu şekilde tüketilir. Kürü uygularken kahvaltıda ayrıca bal ve şekerli ürünler tüketilmemelidir yani bir çay kaşığından fazla bal alınmamalıdır.

  Dikkat !!! Çocuklarda keçiboynuzu kullanırken ; günde sadece bir kez ve kahvaltı menüsü içerisinde vermeye dikkat edilmelidir. Öğle veya akşamları çocuklara keçiboynuzu verilmemelidir.

Keçiboynuzunun guatr hastalıklarında da faydası tespit edilmiştir. Guatr nefes darlığı yapmakta ; keçiboynuzu ise bu nefes darlığını önlemektedir.

Keçiboynuzu Akciğer Dostu Bir Meyvedir

Akciğer kanseri çok fazla belirti göstermeden ilerleyen bir hastalık olduğu için ölümcül riski yüksek olan hastalıklardandır. Keçiboynuzu böyle hayatî risklere sahip bir hastalıkta bile şifa kaynağıdır.

Bu ilginç meyveyle yapılacak kür, insan vücudunda bulunan OGG1 ( 8-OxoGuanine DNA Glycosylase) adlı enzimi aktive eder. Bu enzimin düşük olması akciğer kanseri riskini artırmakta; keçiboynuzu bu enzimi artırarak akciğeri kanserden korumaktadır. Bu yönüyle keçiboynuzu kürü, sigara içen, sigarayı bırakıp ciğerlerini temizlemek isteyen ve sürekli kimyasal solumak zorunda kalanların da arada bir yapması gereken bir kürdür.

Kürün Uygulanışı : Bu kür, her ay 4 gün sabah ve akşam birer çay bardağı içilir.

İktidarsızlığa ve Kısırlığa Karşı Keçiboynuzu 

Keçiboynuzu içeriğindeki bazı maddeler sayesinde hareketli sperm sayısını artırır. İktidarsızlıktan şikayeti olanlar için keçiboynuzu şifa kaynağıdır. Ayrıca kısırlık için de şifalı olan bu kür; çocuk sahibi olamama riskini azaltmaktadır.

Kürün iktidarsızlık ve kısırlık için uygulanışı : Hazırlanan kürün yarısı sabahları aç karnına, diğer yarısı gece yatmadan önce içilir. Bir hafta boyunca buna devam edilir. Bir haftanın bitiminde 3 ay boyunca her gün sadece yatmadan önce bir su bardağı içilir. Bu kür senede birkaç kez tekrarlanabilir

Bağırsakların Şifası İçin Keçiboynuzu 

İçeriğindeki ham selülozun bağırsaklara faydalı olması da keçiboynuzunun faydaları arasındadır. Bağırsak parazitlerini yok eder ve ishali iyileştirir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın