Kefirin Faydaları Nelerdir


Kefir, yüzyıllardır kullanılan ve tam bir probiyotik kaynağı olarak bilinen içecektir. Yeterli oranda tüketilen ve sağlığı olumlu yönde etkileyen probiyotik konusunda sadece bir kaşık kefirde 70 milyonu aşkın probiyotik bulunduğu belirlenmiştir. Bu noktada kefirin faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Bağışıklık Sistemine Etkisi

Yurtdışında yapılan ciddi araştırmalar sonucunda kefirin faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yer aldığı belirlenmiştir. Bağışıklık sisteminin güçlü olması kişiyi hastalıklarda mümkün olduğunca uzak tutmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda kefir tüketen kişilerin daha az hastalandığı ortaya çıkmıştır.

Kanserle Mücadeleye Etkisi

Hücrelerin çok çabuk bir şekilde yenilenmesini sağlayan kefirin faydaları arasında kanseri önleyici etkisi bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda fermente içecek grubuna giren kefirin kansere yol açan tümörler üzerinde etkili olduğu gözlenmiştir. Bu durum da kanser riski taşıyan kişilerin kefir tüketmesi gerektiğini ortaya koymuştur.

Astımla Mücadeleye Etkisi

Düzenli olarak tüketilen ev yapımı kefirin faydaları arasında astıma iyi gelmesi yer almaktadır. Bilim adamlarının yaptığı araştırmalar sonucunda astım yaşayan kişilerin rahatladığı ve hastalıklarının gerilediği ortaya çıkmıştır. Kefiri tüketen kişiler astım konusunda daha az öksürük nöbeti geçirmişler ve ilaca daha az bağlı kalmışlardır.

Kemiklerin Yapısına Etkisi

Kemiklerin yapısının sağlam olması hayat boyu öne çıkan konular arasında yer almaktadır. İlerleyen yaşlarda kemik erimesine maruz kalmamak için düzenli olarak ev yapımı kefir tüketilmesi önerilmektedir. Kefirin faydaları arasında dişleri daha güçlü hale getirmesi de yer almaktadır.

Sindirim Sistemine Etkisi

Sindirimin kolaylaşması başta kabız olmak üzere hemaroid gibi sorunlara engel olmaktadır. Kefirin faydaları arasında sindirim sistemine olumlu etkide bulunması yer almaktadır. Düzenli olarak kefir tüketilmesi ayrıca midede meydana gelen gastrit gibi sorunların oluşmasını engellemekte ve bağırsak hareketlerini düzenlemektedir.

Kolesterole Etkisi

Kolesterol dengesi özellikle orta yaş grubu ve üzerindeki yaşlarda önemli bir konudur. Kötü kolesterolün düşmesi önemlidir. Kefirin faydaları arasında kötü kolesterol seviyesini düşürmesi yer almaktadır. Bunun yanı sıra kan dolaşımını düzenleyen kefir, bu sayede damar tıkanıklığı sorunlarının da önüne geçmektedir.

Kefirin faydaları incelendiğinde pankreas sorunlarına iyi gelmesi, mantara iyi gelmesi, sedef hastalığına iyi gelmesi, egzama tedavisine yardımcı olması, enerji vermesi, psikolojik olarak rahatlamanızı, kalp hastalıklarını tedavi etmeye yardımcı olması, akciğere faydalı olması gibi etkenler yer almaktadır. Kefirin tüm bu faydalarını elde edebilmek için piyasada satılan hazır ürünleri almak yerine evde yapmanız önerilmektedir. Bu nedenle ev yapımı kefire yönelmeniz ve bu gıdayı düzenli şekilde tüketmeniz gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın