Kefirin Faydaları


Kefirin Faydaları

Kefir, probiyotik yapıya sahip olan, kültüre edilmiş ayrana benzeyen içeceğe verilen isimdir. Kefir, bakteri ve mayaların etkileşimi sonucu ortaya çıktığı için önemli özellikler içermektedir. Kökeni Asya olan bu sağlıklı içeceğin ismi Türk dillerinde yer alan keyif kelimesinden gelmektedir. Özellikle Rusya ve Türki Cumhuriyetlerde fazla tüketilmektedir.  Kefirin faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Çocukların Gelişimine Etkisi

Çocukların sağlıklı büyümelerinde sağlıklı gıdalarla beslenmeleri son derece önemlidir. Bu noktada kefirin faydaları arasında yer alan büyümeye olan etkisi oldukça önemlidir. Kemik sağlığında çok önemli roller üstlenen kefir, küçük yaşlardan itibaren tüketilmesi durumunda gelişmeyi hızlandırmaktadır. Sağlıklı gelişim için bu besin kaynağı tüketilmelidir.

Sindirim Sistemine Etkisi

Kefir, vitamin ve mineraller bakımından son derece zengindir. Midede oluşabilecek olan zararlı bakterileri öldürmeye yardımcı olan kefirin faydaları arasında hazmı kolaylaştırması yer almaktadır. Bu durum da sindirim sistemine bağlı oluşabilecek kabızlık, basur gibi önemli rahatsızlıkların çözümünde etkili olmasını sağlamaktadır.

Kanserle Mücadeleye Etkisi

Bağırsak kanseri sorununa özellikle düzenli çalışmayan bağırsaklar yakalanmaktadır. Kefirin faydaları arasında yer alan bağırsakları düzgün çalıştırması nedeniyle, bağırsak kanserine yakalanma riskini oldukça düşürmektedir. Antibakteriyel özelliğinden dolayı bağırsaklarda kist oluşumunu engelleyen kefir, zararlı bakterilerle etkin mücadele içindedir.

Zayıflamaya Etkisi

Sindirim konusunda vücuda büyük faydaları dokunan kefirin faydaları arasında kilo verdirme unsuru da yer almaktadır. Mide ve bağırsağın düzenli çalışmasını sağlayan kefir, bu sayede gıdaların kısa sürede sindirilmesini sağlamakta ve yağ olarak dönmesini engellemektedir. Bu etki için düzenli tüketimi gerekmektedir.

Cilt Sağlığına Etkisi

Kefirin zengin besin içeriği cilt için önemli artılar sunmaktadır. Kefirin faydaları arasında yaşlanmaya bağlı oluşan kırışıklıkların giderilmesi yer almaktadır. Bunun yanı sıra parlak ve canlı bir görünüm sunan kefirin yüz maskesi olarak kullanıldığı da görülmektedir.

Kefirin faydaları arasında uyku düzenini sağlamaya yardımcı olması, saç diplerine fayda sağlaması, karaciğere olumlu etkiler yapması yer almaktadır. Bu salıklı besini özellikle küçük yaşlardan itibaren tüketmek gereklidir. Tüketimde aşırıya kaçmamak da önemlidir. Günde en fazla 2 su bardağı tüketilmesi önerilen kefir, her evde yer alması gereken bir içecektir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 5 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın