Kekiğin Faydaları


Kekik dağlarda ve taşlık alanlarda yetişen, hoş ve sert kokulu bir bitkidir. Genellikle et yemeklerinde kullanılan kekiğin faydaları ise şunlardır:

Kekiğin içeriğinde çok fazla etkin madde bulunur. Öyle ki kekikteki bu etkin maddeler, insan vücudundaki pek çok farklı metabolizmayı aynı anda uyarabilmektedir. Kekikteki etkin maddeler şunlardır: Timol, karvakrol, linalol, borneol, simol, %1 uçucu yağ, flavonit, tanen ve tripenoit. Kekikteki hoş ve sert kokunun kaynağı ise timol ve karvakrol isimli etkin maddelerdir. Kekiğin içeriğindeki bu etkin maddelerden istifade edebilmek için, şişenin ağzını açık bırakmamak ve aromasının uçmasına engel olmak gerekir.

BULANTI VE HAZIMSIZLIĞA ŞİFA

Mide bulantısı şikayetlerinde, kekik akla gelebilecek en iyi çözümlerdendir. Kekiğin bu şifalı yönü, kemoterapi veya radyoterapi alan hastaların şikayet ettiği mide bulantıları için de geçerlidir. Araba, uçak yahut gemi yolculuklarında araç tutmasından dolayı rahatsızlanan kişilere de kekik fayda vermektedir. Bu faydalar için bir tatlı kaşığı kekiği ağza atarak çiğnemeden yutmak, üzerine de birkaç yudum su içmek gerekmektedir.

Midesinde hazımsızlık ve aşırı yeme sonucu istifra şikayetlerinde şikayeti kaldırmak da kekiğin faydaları arasındadır. Dağ kekiğini çay olarak tüketmek, midedeki hazımsızlık ve istifra problemlerine deva olmaktadır.

KEKİĞİN DİĞER FAYDALARI

Kıl kurdu şikayetlerinde günde bir çay kaşığı kekiği çiğnemeden yutmak, kıl kurtlarını döker. Kekiği sabahları çay olarak tüketmek vücuda zindelik verir. Kekiğin çay olarak demlenmesi ise şöyledir: 2 tatlı kaşığı kekik 1 bardak kaynar suyun içerisine bırakılır. 10 dakika demlendirdikten sonra kekik çayı artık içilebilir. Kekik çayından, günde üç kez birer çay bardağı içilebilir.

Antiseptik özellikler taşıması da kekiğin faydaları arasındadır. Kekikten yapılan çay ile boğazı gargara yapmak ve yaraları temizlemekte istifade edilebilir. Özellikle iltihaplı yaraların temizliğinde kekikten elde edilen solüsyon yararlı olur. 2-3 tatlı kaşığı kekik suda kaynatılarak yaralara ve akneli yerlere dıştan uygulandığında onarıcı özellik gösterir.

KEKİK BANYOSUNUN FAYDALARI

200 gr kekik, 6 – 7 litre suda yarım gün bekletilir. Daha sonra kaynatılan kekik suyu küvete eklenir. Kekikli banyo suyu içerisinde 15 dk kalınır ve banyodan çıkarken kurulanılmaz. Bir havlu içerisinde 1 saat sarınarak vücudun suyu emmesi sağlanır. Bu banyo , zatüre ve akciğer iltihaplanmalarında çok fayda sağlamaktadır. Yorgunluk ve halsizlik şikayetlerinde de kekik banyosu vücudu rahatlatarak zindelik kazandırır.

KİMLER KEKİK TÜKETMEMELİ?  

-Tiroid problemi olanlar

-Kanında pıhtılaşma problemi olanlar

-Hamileliğin ilk 3 ayında olanlar

-Mide kanaması riski taşıyanlar.*

*Ayrıca midesinde ülser olanlar da kekiği dikkatli tüketilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 20 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın