Kekik Çayının Faydaları


Kekik, ballıbabagiller ailesine mensup olan bir çimen bitkisidir. Tüylü dallarının uç kısmında mor ve açık pembe çiçekleri bulunmaktadır. Anavatanı Akdeniz olan bu bitki sıklıkla kullanılmaktadır. İçeriğinde uçucu yağlar, tanen, reçineler, mineral tuzlar, faydalı asitler, flavonidler bulunan kekik çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kanserle Savaşa Etkileri

Kanserle mücadelede doğal yöntemlerin sıklıkla tercih edildiği görülmektedir. Kekik çayının faydaları arasında kanserli hücrelerle mücadele etmesi yer almaktadır. Yapılan bilimsel bir çalışma sonrasında özellikle meme kanseri ve kolon kanserine karşı vücudun direncini artırdığı ortaya çıkmıştır. Kanser karşıtı maddeler bunda son derece önemlidir. Sağlıklı hücre oluşumunun hızlanmasında etkili olmaktadır.

Bağışıklık Sistemine Etkileri

Vücudu hastalıklara karşı koruyan ve doğal bir direnç sağlayan bağışıklık sisteminin güçlü olması son derece önemlidir. Kekik çayının faydaları arasında içerdiği faydalı maddeler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmesi yer almaktadır. Bu durum da başta mevsim değişiklikleri olmak üzere her dönemde önemli artıları beraberinde getirmektedir.

Kalp Sağlığına Etkileri

Kalp sağlığı açısından fayda veren doğal besinlerin tüketilmesi son derece önemli bir konudur. Kekik çayının faydaları arasında içeriğindeki yoğun miktardaki potasyum sayesinde kalp sağlığını olumlu etkilemesi yer almaktadır. Potasyumun kan damarlarını rahatlatıcı etkisi sayesinde kalbin yorulmadan ve düzenli bir şekilde çalışmasında etkili olmaktadır.

Stres Sorununa Etkileri

Stres, fiziksel ve psikolojik olarak birçok sorunun ortaya çıkmasını sağlayan unsurlar arasında yer almaktadır. Kekik çayının faydaları arasında içeriğindeki vitaminler sayesinde strese olumlu etki etmesi yer almaktadır. Özellikle aromatik tadından dolayı tüketmeye başladığınız anda sinirleri yatıştırıcı etkisini hissedeceksiniz. Bu nedenle özellikle yoğun iş temposuna girdiğiniz dönemde tercih etmelisiniz.

Kekik çayının faydaları arasında sindirime yardımcı olması, bakterilerle savaşa destek olması, baş ağrısına iyi gelmesi yer almaktadır. Kekik çayını yapabilmek için 1 tatlı kaşığı kekiğin üzerine çeyrek litre kaynar su ekleyerek 10 dakika boyunca demlenmesini bekleyin. Süzme işleminin ardından ılık bir şekilde günde 3 fincan için. Bu çayı 2 hafta düzenli bir şekilde içtikten sonra yaklaşık 2 ay ara verin ve tekrar gerek duyarsanız 2 hafta daha için.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 8 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın