Kelle Paçanın Faydaları


Kelle Paçanın Faydaları

Kelle paça çorbası, küçükbaş ve büyükbaş hayvanların kelle ya da ayaklarının temizlenerek bir araya getirildiği bir çorba çeşididir. Yağ oranı ve kalori seviyesi yüksek olan kelle paça çorbası, besin değeri oldukça yüksek bir çorbadır. Kelle paçanın faydaları incelendiğinde karşımıza şu seçenekler çıkmaktadır:

Gelişime Faydaları

Günümüzde yapılan araştırmalar sonucunda kelle paçanın faydaları arasında özellikle gelişime fayda sağladığı görülmektedir. Bu nedenle özellikle çocuklara kelle paça çorbasının alıştırılması ve onların tüketiminin teşvik edilmesi gerekmektedir. Gelişim döneminde kelle paça tüketilmesi büyüme hormonlarını olumlu yönde etkilemektedir. Son derece yüksek oranda yağ ve kolesterol oranından dolayı yetişkinlerin çok sık tüketmesi tavsiye edilmemektedir.

Kırık ve Çıkıklara Faydaları

Kelle paçanın faydaları arasında kaslarda meydana gelen yırtılmalara olumlu etki etmesi bulunmaktadır. Özellikle geçmiş dönemlerde bu çorbanın vücudunda kırık çıkık olan kişilere daha sık bir şekilde içirildiği görülmüştür. Kemiklerde meydana gelen hasarın düzelmesinde etkisi olan kelle paça çorbasının suyunun tamamen içilmesi gerekmektedir.

Kanserle Mücadeleye Faydaları

Kelle paça çorbasının içerisinde kollajen isimli bir madde bulunmaktadır. Bu madde, kanser hastalarının tüketmesi gereken maddeler arasında yer almaktadır. Son dönemlerde kelle paçanın faydaları arasında kanserle mücadeleye etkisi olduğu için daha fazla tüketilmektedir. Kanserle mücadelede hastalıktan kurtulma konusunda olumlu etkileri mevcuttur.

Kilo azlığına Etkisi

Genellikle fazla kilolarından şikayet eden kişiler bulunsa da kilo alamama yani zayıf olma durumundan şikayet eden birçok kişi bulunmaktadır. Bu noktada kelle paçanın faydaları arasında zayıf kişiler için kilo aldırma etkisi yer almaktadır. İçerdiği yüksek yağ oranı sayesinde sağlıklı bir şekilde kilo alımını desteklemektedir. Omega-3 yağını da içeriğinde barındıran bu çorba olumlu etkilere sahiptir.

Kelle paçanın faydaları bu şekildedir ancak bu lezzetli çorbayı özellikle kilo sorunu yaşayan ve obeziteden şikayet eden kişiler tüketmemelidir. Ayrıca, çorbanın içerisine konulacak olan baharat ve tuz miktarı az olmalıdır. Bunun yanı sıra bu lezzeti evinizde yapmayacaksanız güvendiğiniz yerlerde bu çorbayı içmelisiniz. Aksi halde fayda yerine zarar görme ihtimaliniz vardır. Özellikle çocuklara bu lezzet sevdirilmeli ve tüketmeleri sağlanmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 5 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın