Kestane Balının Faydaları


Kestane Balının Faydaları

Bal, son derece önemli ve lezzetli bir besin kaynağıdır. Bal çeşitleri arasında yer alan kestane balı, farklı ve aromatik tadı ile dikkat çekmektedir. Fruktoz açısından oldukça zengin bir gıda olan kestane balı, birçok önemli artı sunmaktadır. Kestane balının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Enerji Vermektedir

Kestane balı içerdiği froktoz oranı nedeniyle dikkat çekmektedir. Bu nedenle kestane balının faydaları arasında enerji arttırması yer almaktadır. Vücutta oluşan yorgunluğun giderilmesinde etkili olan kestane balı, gün içinde kendinizi daha enerjik ve daha motive hissetmenizde önemli pay sahibi olmaktadır.

Kırışıklıkları Giderir

Ciltte görülen sorunlar özelikle yaşın ilerlemesi sonucunda artış göstermektedir. İçeriğinde yüksek oranda antioksidan bulunan kestane balının faydaları arasında ciltte oluşan kırışıklıkları gidermesi yer almaktadır. Kestane balını gıda olarak tüketmenin yanı sıra yüzünüze sürerek bu etkilere daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Bağışıklık sistemini Güçlendirir

Vücudun hastalıklara karşı dayanıklılığını belirleyen bağışıklık sisteminin güçlü olması son derece önemli bir konudur. Mikroplara karşı savaşmada önemli bir rol üstlenen kestane balının faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların atlatılmasını hızlandırması yer almaktadır.

Kalp Hastalıklarına Karşı Korur

Kestane balının faydaları incelendiğinde kalp hastalıklarına karşı olumlu etkisi dikkat çekmektedir. Özellikle kolesterolü düşürme konusunda etkili olan kestane balı, kalbin daha düzenli çalışmasına yardımcı olmaktadır. Kalp ritmini güçlendiren kestane balı, aynı zamanda kan dolaşım hızını da düzenlemektedir.

Göz Hastalıklarına Karşı Koruma Sağlar

Yaşın ilerlemesi sonucunda gözde önemli sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Özellikle katarakt sorunu yaygın bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Kestane balının faydaları arasında içerdiği vitaminlerden dolayı göz sağlığını koruması yer almaktadır. Katarakta yakalanma riskini düşüren kestane balı, bu yönüyle özellikle orta yaştaki kişilerin dikkatini çekmektedir.

Kestane balının faydaları arasında sindirim sistemine iyi gelerek kabızlık sorununu ortadan kaldırması, iltihaplanmalara karşı vücudu güçlendirmesi de yer almaktadır. Kestane balının organik olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Evinizden organik kestane balını eksik etmeyerek, bu lezzetli ve son derece faydalı gıdanın tüm artılarını edinebilir, hastalıklara karşı daha dirençli bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 5 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın