Kestanenin Faydaları


Kestanenin Faydaları

Kış aylarının vazgeçişmez besinleri arasında yer alan kestane kayıngiller familyasındandır. Kestane hoş kokulu ve lezzetli nir yiyecektir. Lezzetli bir besin olması dışında kestane sağlık açısından da çok faydalı bir atıştırmalıktır. Kestaneyi bir tür meyve olarak adlandırmak da mümkündür.

Kestane bol miktarda nişasta ve su ikilisinden oluşmaktadır. Protein ve yağ oranı ise kestanin içeriğinde az miktarda bulunmaktadır. Kestanenin içerisinde bulunan sağlığa faydalı vitaminler ise B1, B2 ve C vitaminleridir. Kestanenin içeriğinde yer alan başlıca mineraller ise nişasta, lif, protein, potasyum, fosfor ve kalsiyumdur. Üstelik kestane oldukça doyurucu özelliğe sahip besinlerden biridir. Kestanenin bir çok hastalığa faydası bulunmaktadır.

Fakat şeker hastaları kestaneyi az miktarda tüketmelidirler. Bunun nedeni ise kestanenin içeriğinde yüksek miktarda karbonhidrat bulunmasıdır. Çok sayıda yenilen kestane kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltebilmektedir.

Kestanenin Sağlığa Yararları Nelerdir?

Kansere karşı koruyucu: Kestanenin içeriğinde çok miktarda flavanoidler bulunmaktadır. Flavanoidler ise kansere karşı vücudu korumaktadır. Bu nedenle kestane tüketen insanların diğer insanlara göre kansere yakalanma riski daha azdır.

Kestanenin çölyak hastalığına faydası: Çölyak hastaları gluten içerikli besinleri tüketememektedirler. Fakat kestanenin içeriğinde gluten bulunmamaktadır. Bu nedenle diğer bir çok besini yiyemeyen çölyak hastaları kestaneyi gönül rahatlığı ile yiyebilirler.

Kestane iç organ ve deri sağlığına faydası: Özellikle ileri yaşlarda yıpranma nedeni ile ortaya çıkan deri ve iç organlarda ki sorunlara da kestane iyi gelmektedir. Ayrıca kestane doğal bir antioksidan olması nedeni ile iç organları ve deriyi olası rahatsızlıklara karşı koruyucu görevi de üstlenir. Üstelik kestanenin hücre yenileyici özelliği sayesinde yaşlanmayı da geciktirdiği bilinmektedir.

Kestane Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Kestane C vitamini yönünden zengin bir besin olmasından dolayı insan vücudunun bağışıklık sistemini de güçlendirir. Özellikle üst solunum yolları enfeksiyonlarına karşı vücudu korumaktadır. Soğuk kış aylarında hastalıklardan korunmak için bol miktarda kestane tüketilmesi gerekmektedir.

Kestanenin Bağırsak Sağlığına Faydası: Kestane içeriğinde bulundurduğu protein sayesinde bağırsak sorunlarına da iyi gelmektedir. Kestane bağırsaklarda bulunan zararlı bakterileri yok ederek faydalı bakterilerin miktarını artırır.

Kestanenin Kolesterol Düşürücü Etkisi: İçeriğinde bol miktarda lif içeren kestanenin kolesterol dürüşürücü etkisi de bulunmaktadır. Kestane sayesinde vücut kolesterol dengesini sağlar.

Hamile Kadınlar İçin Kestanenin Yararları: Kestane hamile kadınlar ve çocukları için besin takviyesi niteliğinde bir yiyecektir. Kestanenin içerinde bulunan vitamin ve mineraller anne karnında ki bebeğin gelişimi açısından büyük öneme sahiptir. Özellikle B vitamini bebek sağlığı açısından çok önemlidir.

Kestanenin Kemik Sağlığına Faydası: Kemikler yaşlanmaya bağlı olarak güç kaybetmeye başlar bu nedenle vücutta kalsiyum ihtiyacı artar. Kestane kemik sağlığı açısından çok gerekli bir mineral olan kalsiyumu içeriğinde bol miktarda bulundurmaktadır. Bu nedenle kestane yemek kemik sağlığı açısından çok önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 16 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın