Keten Tohumu Çayının Faydaları


Keten tohumu, Eski Mısır döneminde ilaç olarak kullanılan bir bitkidir. Günümüzde daha sık kullanılmaya başlanan keten tohumu, lif açısından son derece zengin bir bitkidir. İçeriğinde C vitamini, K vitamini, B vitamini, demir, bakır, kükürt, manganez bulunan keten tohumu ön plana çıkan bir bitkidir.

Bu noktada keten tohumu çayının faydaları konusu devreye girmektedir. Bu önemli çayın faydaları şu şekildedir:

Bağırsak Sağlığına Faydaları

Zengin lif içeren keten tohumu çayının faydaları arasında bağırsak sağlığını olumlu etkilemesi bulunmaktadır. Bu çaydan bir fincan içilmesi durumunda bağırsak hareketlerini düzenlemektedir. Bunun yanı sıra oluşabilecek parazit sorununun önüne geçmeye yardımcı olan keten tohumu çayı, bağırsak kaynaklı ağrıların etkisini azaltmaktadır.

Kanserle Mücadeleye Faydaları

Günümüzde en fazla ölüme sebebiyet veren sorunlar arasında yer alan kanser, farklı türlerde ortaya çıkmaktadır. Keten tohumu çayının faydaları arasında kanserle mücadeleye olumlu etki etmesi yer almaktadır. Yoğun miktarda antioksidan içeren keten tohumu çayı bu nedenle özellikle meme kanseri ve cilt kanseri üzerinde etkili olmaktadır. Kanserli hücrelerin büyümesini yavaşlatmaktadır.

Menopoz Belirtilerine Etkileri

Menopoz dönemi orta yaşın üzerindeki kadınlarda görülen ve fiziksel olarak önemli etkilere neden olan bir durumdur. Keten tohumu çayının faydaları arasında menopozun hafif belirtilerini ortadan kaldırmak yer almaktadır. Başta hararet olmak üzere menopozdan dolayı ortaya çıkan semptomların iyileşmesinde etkilidir.

Bağışıklık Sistemine Faydaları

Vücudun başta bulaşıcı hastalıklar olmak üzere birçok soruna karşı savunmasını bağışıklık sistemi sağlamaktadır. Bağışıklık sistemi güçlü olan kişilerin hastalıklara yakalanma ihtimali oldukça düşüktür. Keten tohumu çayının faydaları arasında bu bağışıklık sistemini güçlendirmesi yer almaktadır. İçeriğinde faydalı asitler bulunan keten tohumu çayı, vücudun hastalıklara karşı verdiği tepkiyi olumlu yönde etkilemektedir.

Keten tohumu çayının faydaları arasında kolesterolü düşürmesi de yer almaktadır. Keten tohumu çayını yapmak için bir tavaya 8 bardak su, 8 çorba kaşığı keten tohumu bir adet limonun suyunu ekleyerek karışım haline getirin. Bunun için bu karışımı 20 dakika pişirin ve buzdolabına kaldırın. Sonrasında fazla olmamak kaydıyla gün içinde özellikle yemeklerden bir süre önce tüketin.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 20 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın