Keten Tohumunun Faydaları


Keten tohumu, 50 mm ile 100 mm uzunluğunda olan, keten bitkisinin tohumlarıdır. Keten bitkisinin genel olarak Akdeniz’i sevmekte ve yaz döneminde meyvelerini vermeye başlamaktadır.

Bitkinin meyvesi yanında iki adet tohum vermektedir. İçeriğinde C vitamini, E vitamini, K vitamini, kalsiyum, demir, bakır, magnezyum, omega 3 yağları bulunan keten tohumunun faydaları şu şekildedir:

Kalp Sağlığına Faydaları

İçeriğinde yoğun miktarda antioksidan maddeler bulunan keten tohumunun faydaları arasında kalp sağlığını olumlu yönde etkilemesi yer almaktadır. Kolesterol seviyesinin düşmesini sağlayan keten tohumu, bu sayede yüksek kolesterolden kaynaklı kalp sorunu yaşanmasını engellemektedir. Aynı zamanda, kan dolaşımı üzerinde de olumlu etkilere sahiptir.

Kanserle Mücadeleye Faydaları

Kanser hastalığına yakalanan kişilerin bu sorunu erken anlaması son derece önemlidir. Bununla birlikte doğal desteklerin de büyük önemi bulunmaktadır. Bu noktada keten tohumunun faydaları arasında kanserle mücadeleye olumlu etkide bulunması yer almaktadır. Yapılan araştırmalar sonrasında keten tohumunun tümörler üzerinde etkili olduğu ortaya çıkmıştır.

Metabolizmaya Faydaları

Metabolizma hızının düzenli olması birçok açıdan oldukça önemli bir konudur. Keten tohumunun faydaları arasında metabolizma hızını düzenlemesi yer almaktadır. İçeriğinde bulunan faydalı vitamin ve mineraller sayesinde metabolizmanın düzenli olmasına etki etmektedir. Bu durum da sindirimin daha düzenli olmasına etki etmekte ve kilo vermeyi kolay hale getirmektedir.

Kadın Hastalıklarına Faydaları

Kadın hastalıklarının çözümünde sadece ilaçlara bağlı kalmak pek doğru değildir ve bazı doğal yöntemler de ön planda olmalıdır. Keten tohumunun faydaları arasında kadın hastalıklarına olumlu etkide bulunması yer almaktadır. Menopoz döneminde görülen sorunlarda faydalı olan keten tohumu, aynı zamanda vajinal kuruluk sorununa olumlu etki etmekte ve kadın hormonunu dengelemeye yardımcı olmaktadır.

Keten tohumunun faydaları arasında diyabet sorununa iyi gelmesi, bağışıklık sistemini olumlu etkilemesi, cilt sağlığını olumlu etkilemesi yer almaktadır. Keten tohumu ezilerek suda kaynatılır ve bu şekilde kullanılır. Ayrıca, keten tohumu yağı da sıklıkla kullanılmaktadır. Keten tohumunun aşırı kullanımı başta ishal olmak üzere, kan pıhtılaşması, bağırsak sıkışması gibi sorunlara neden olabilmektedir. Ayrıca, gebelik döneminde tüketilmesi konusunda uzmana danışılması gerektiği belirtilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 21 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın