Kimyonun Faydaları


Kimyon ya da jeera ismi verilen bitki, Hint mutfağının ana maddeleri arasında yer alan bir baharattır. Aynı adı taşıyan bitkinin ufak tohumları bulunmakta ve baharat bu tohumlardan elde edilmektedir.

İçeriğinde A vitamini, C vitamini, E vitamini, K vitamini, niasin, tiamin, riboflavin, kalsiyum, manganez, demir, fosfor bulunan kimyonun faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kanserle Mücadeleye Faydaları

İçeriğinde yoğun miktarda antioksidan kompleksi bulunan kimyonun faydaları arasında kanserle mücadeleye fayda vermesi yer almaktadır. Özellikle serbest radikallerle mücadele eden kimyon, kansere yakalanma riskini azaltmaktadır. Bazı sağlık uzmanları tarafından özellikle meme ve kolon kanseri tedavisinde kimyon kullanımı önerilmektedir.

Adet Döngüsüne Faydaları

Sağlıklı bir adet döngüsü her kadın için son derece önemlidir. Tüm yaş gruplarında adet döngüsüne fayda sağlayan kimyon, son derece önemli bir şifa kaynağı olarak dikkat çekmektedir. Adet döneminin gecikmesi durumunda psikolojik sorunlar ortaya çıkmaktadır. Adet döngüsünün yerine gelmesi ve adet kaynaklı semptomların azalmasında kimyonun etkili olduğu ispatlanmıştır.

Cilt Sağlığına Faydaları

Cildin sağlıklı olmasında doğru beslenmenin yanı sıra doğru doğal yöntemler bulunmaktadır. Kimyonun faydaları arasında cilt sağlığına olumlu etki etmesi yer almaktadır. İçeriğinde bol miktarda fosfor bulunan kimyon, toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırmaktadır. Sirke ile karıştırıldığında siyah leke ve aknelerle mücadeleyi kolaylaştırmaktadır. Ayrıca, sivilce oluşumunun önlenmesinde de etkili olmaktadır.

Saç Sağlığına Faydaları

Saçların sağlıklı olması hem bakımla hem de doğal yöntemlerin kullanılmasıyla mümkün olmaktadır. İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde saç sağlığına fayda etmesi yer almaktadır. 100’ün üzerinde mineral içeren kimyon, özellikle kür halinde saçlara doğrudan uygulandığında etkili olmaktadır. Bu kür sayesinde saçların güçlenmesi ve yeni saç köklerinin çıkması mümkün olmaktadır.

Astıma Faydaları

Üst solunum yollarında görülen hastalıklar arasında yer alan astım, öksürük nöbetleriyle ortaya çıkan ve önemli sorunlara neden olabilen bir problemdir. Kimyonun faydaları arasında astım nöbetlerine iyi gelmesi yer almaktadır. Astımın etkisini artıran tüm unsurlarla mücadele eden kimyon, astım ataklarının daha hızlı geçmesini sağlamakta ve öksürüğe engel olmaktadır.

Kimyonun faydaları incelendiğinde soğuk algınlığına iyi gelmesi, boğaz iltihaplarına fayda vermesi, sindirim sistemi organlarının çalışmasını düzenlemesi, metabolizmayı güçlendirmesi, bağışıklık sistemine olumlu etki etmesi yer almaktadır. Bu önemli baharatı yemeklerde kullanabileceğiniz gibi çayını yaparak da etkilerini doğrudan alabilirsiniz. Yüksek miktarlarda tüketimin başta karaciğer olmak üzere birçok noktada soruna neden olabileceği unutulmamalı ve diyabet hastalarının da tüketim miktarına özen göstermeleri önerilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 18 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın