Kinoanın Faydaları


Kinoa, amaranthaceae ailesine mensup olan ve yenilebilen bir tohumdur. Genel olarak tahıl şeklinde kullanılan kinoa, hafif tadıyla dikkat çekmektedir. İçeriğinde yoğun oranda lif, demir, protein, potasyum ve vitaminler bulunan kinoanın faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kolesterole Etkileri

İçeriğinde yüksek oranda lif bulunan kinoanın faydaları arasında kolesterol seviyesini dengelemesi yer almaktadır. Çözünür liflerin safra asitleriyle bir araya gelmesiyle birlikte kötü kolesterol olarak adlandırılan LDL kolesterol seviyesini düşürmektedir. Özellikle orta yaşın üzerindeki kişilerde daha önemli olan kolesterol dengesini doğal yollardan sağlamanızda etkilidir.

Diyabet Riskine Etkileri

Diyabet, yaygın bir şekilde görülen sorunlar arasında yer almakta ve genlerle geçmektedir. Kan şekerinin dengesiz olmasının neden olduğu bu sorunda risk grubunda bulunanlar dikkatli olmalıdır. Kinoanın faydaları arasında diyabet riskini azaltması yer almaktadır. İçeriğinde bulunan yüksek miktarda çözünür lif sayesinde kan şekerinin dengede olmasını sağlamaktadır.

Kan Basıncına Etkileri

Kan basıncının uygun seviyede olmasında doğru beslenme ve özellikle de potasyum tüketmenin önemi bulunmaktadır. İçeriğinde yüksek miktarda potasyum bulunan kinoanın faydaları arasında kan basıncını dengelemesi yer almaktadır. Ayrıca içeriğinde yoğun oranda sodyum bulunan kinoa, damar genişletici etkisiyle kan dolaşımını düzenlemeye yardımcıdır.

Sindirim Sistemine Etkileri

Lif içeren gıdaların sindirime iyi geldiği ve kabızlık gibi sorunların önlenmesinde etkili olduğu bilinmektedir. Yüksek lif içeren kinoanın faydaları arasında sindirim sistemini olumlu etkilemesi yer almaktadır. Kabızlık nöbeti yaşayan kişilerde bu durumun azalmasını sağlayan kinoa tohumu, midenin çalışmasını düzenleyerek sağlıklı bir sindirim sunmaktadır.

Kilo Vermeye Etkileri

Günümüzde diyet listelerinde yer almayı başaran kinoanın faydaları arasında tokluk hissi vermesi bulunmaktadır. Özellikle yemeklerden sonra tüketilmesi durumunda bir sonraki öğünde daha az yemek tüketilmesinde etkili olmaktadır. Yüksek lif içerdiği için de kalori alımının azalmasında etkili olmaktadır.

Kinoanın faydaları arasında kansızlığa iyi gelmesi, hastalıklardan koruması, baş ağrısına iyi gelmesi yer almaktadır. Kinoanın tüketilmeden önce mutlaka iyi durulanması gerekmektedir. Yan etkisi yok denecek kadar az olan kinoayı, alerjik tepkime veren kişiler hariç herkes rahatça tüketebilir. Özellikle hamilelerin de tüketebileceği nadir doğal takviyeler arasında yer almaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın