Kırk Kilit Otunun Faydaları


Kırk kilit otu, atkuyruğu ismiyle bilinen ve çok eski dönemlerden beri kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, Avrupa, Orta Doğu, Asya ve Kuzey Amerika’nın bazı bölgelerinde bulunmakta ve üzerinde çiçek yer almamaktadır.

İçeriğinde C vitamini, kalsiyum, potasyum, sülfür, protein, faydalı asitler, kalojen bulunan kırk kilit otunun faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kansere Etkileri

İçeriğinde yoğun miktarda antioksidan bulunan kırk kilit otunun faydaları arasında kanserle mücadelede etkili olması yer almaktadır. Kanser nedeniyle organlarda meydana gelen tahribatları önleyen kırk kilit otu, aynı zamanda ağrıyı hafifletmeyi sağlamaktadır. Serbest radikallerle mücadele eden kırk kilit otu, sağlıklı hücre oluşumunda etkili olmaktadır.

Bağışıklık Sistemine Etkileri

Bağışıklık sisteminin güçlü olması vücudun hastalıklara karşı devreye soktuğu doğal kalkandır. Kırk kilit otunun faydaları arasında bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri bulunması yer almaktadır. Mevsim değişikliklerinde daha fazla devreye girmesi gereken bağışıklık sisteminin güçlenmesi için bu otu düzenli bir şekilde tüketmelisiniz.

İltihaplanmaya Etkileri

Gut, artrit, yaralanma gibi sorunların ardından iltihap sorunu ortaya çıkmakta ve vücudun çeşitli yerlerinde şişlikler meydana gelebilmektedir. İçeriğindeki analjezik maddelerden dolayı kırk kilit otunun faydaları arasında iltihaplanma sorununa iyi gelmesi yer almaktadır. İltihabın vücuttan daha kısa sürede atılmasında etkilidir.

Böbrek Taşı Oluşumuna Etkileri

Yapılan bilimsel araştırmaların sonucunda kırk kilit otunun faydaları arasında böbrek taşı oluşumunu önlemesinin yer aldığı anlaşılmıştır. Vücutta ürik asit fazlalığı nedeniyle gelişebilen böbrek taşını eritmeye yardımcı olan kırk kilit otu, eklem ve böbreklerde bulunan bu asidin dengesini sağlamaktadır. Bu durum da böbrek taşı oluşumunun önüne geçmeyi ve bu ciddi sorunu önlemeyi sağlamıştır.

Kırk kilit otunun faydaları arasında diyabete iyi gelmesi, üst solunum yollarında yaşanan sorunları gidermesi, idrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelmesi, cilt sağlığını olumlu etkilemesi, tırnakları beslemesi, saçların daha güçlü olmasını sağlaması yer almaktadır.

Bu bitki çoğunlukla kurutularak çay şeklinde tüketilmektedir ancak tazesi de tüketilmektedir. Kırk kilit otunu alkol kullananlar, diyabet hastaları, hamile olanlar ya da emziren anneler, düşük potasyum seviyesine sahip kişilerin tüketmemesi gerektiği uzmanlar tarafından açıkça bildirilmiştir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 11 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın