Kırmızı Yonca Çayının Faydaları


Kırmızı Yonca Çayının Faydaları

Kırmızı yonca, baklagiller ailesine mensup olan otsu bir bitkidir. Anavatanı Ortadoğu olan bu bitkinin son yıllarda daha fazla kullanıldığı görülmektedir. İçeriğinde A vitamini, B grubu vitaminleri, E vitamini, kalsiyum, demir, krom, asparagin, reçineler, uçucu yağlar bulunan kırmızı yonca çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Prostat Kanserine Etkileri

Prostat kanseri, son dönemlerde yaygınlaşmaya başlayan ve erken tanı konulmadığında ağır sonuçlar ortaya çıkaran bir hastalıktır. Kırmızı yonca çayının faydaları arasında prostat kanserini önlemeye yardımcı olması yer almaktadır. Bu kansere neden olacak hücrelerle mücadele eden kırmızı yonca çayı özellikle orta yaşın üzerindeki erkeklere önerilmektedir.

Kalp-Damar Sistemine Etkileri

Damarların sağlıklı bir şekilde kan dolaşımını gerçekleştirmesi kalp sağlığını olumlu etkilemektedir. Kırmızı yonca çayının faydaları arasında kalp-damar sistemini olumlu etkilemesi yer almaktadır. İçeriğinden dolayı kanda pıhtılaşmayı önleyen kırmızı yonca çayı, bu sayede kalp krizi riskini azaltmaktadır. Aynı şekilde kalp yetmezliği sorunun önlenmesinde de etkili olmaktadır.

Menopoz Dönemine Etkileri

Menopoz dönemi vücutta bazı değişikliklerin meydana geldiği ve psikolojik olarak zorluk yaşanan dönemdir. Kırmızı yonca çayının faydaları arasında şiddetli menopoz devrini atlatmaya yardımcı olması yer almaktadır. İçeriğinden dolayı bu dönemde rahatlama sağlamakta ve siyah çay yerine tercih edilmesi önerilmektedir.

Anne Sütüne Etkileri

Anne sütü, vücut ve kemik gelişimi bakımından son derece önemli bir gıdadır. Birçok kadın anne sütü konusunda sıkıntı yaşamaktadır. Kırmızı yonca çayının faydaları arasında anne sütünü artırmaya yardımcı olması yer almaktadır. Bu durum da özellikle bebek sağlığı açısından oldukça önemlidir. Yeni anne olan kişilerin siyah çay yerine bu çayı tüketmesi önerilmektedir.

Kırmızı yonca çayının faydaları arasında uykusuzluk sorununa iyi gelmesi, kan şekeri oranını dengelemesi, solunum yollarına olumlu etki etmesi, cilt sorunlarına olumlu etki etmesi yer almaktadır. Bu çayı yapmak için 6 tane kurutulmuş kırmızı yoncanın baş kısımlarını alarak üzerine çeyrek litre kaynamış su ekleyin. Bu karışımı 15 dakika boyunca ağzı kapalı bir şekilde demlenmeye bırakın ve süzerek ılımasını bekleyin. İsteğe göre içine biraz bal koyarak tatlandırabilir ve günde 3 fincan içebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 31 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın