Kış Çayının Faydaları


Kış Çayının Faydaları

Kış dönemi hastalıkların fazla yaşandığı soğuk bir dönemdir. Kış aylarında en doğru şekilde beslenmek gerekmektedir. Tek bir bitki ya da birden fazla bitkiyle oluşturulan faydalı çaya kış çayı denilmektedir. Özellikle soğuk havaların birden bastırması sonrasındaki ilk 15 günlük süreçte bu çayın tüketilmesi son derece önemlidir.

Bu noktada kış çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Bağışıklık Sistemine Faydaları

Bağışıklık sistemi özellikle kış döneminde daha öne çıkmaktadır. Bulaşıcı hastalıklara yakalanmamak için bağışıklık sistemini güçlendiren gıdalar tüketilmelidir. Kış çayının faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesi yer almaktadır. Bunun sonucunda da başta grip olmak üzere birçok hastalığa yakalanma riski düşmektedir.

Balgam Fazlalığına Faydaları

Kış döneminde meydana gelen sorunlar arasında balgam birikmesi bulunmaktadır. Kış çayının faydaları arasında balgam söktürmesi yer almaktadır. Özellikle öksürüğün başlıca nedenleri arasında olan balgamı çıkarmakta zorlanan kişilerin kış çayını düzenli olarak tüketmesi büyük bir önem taşımaktadır.

Astıma Faydaları

Astım, öksürük nöbetleriyle kendini gösteren ve boğazın yıpranmasına neden olan bir sorundur. Kış çayının faydaları arasında astım krizlerine iyi gelmesi yer almaktadır. Astımla birlikte nefes darlığı sorunu da yaşanmaktadır. Kış çayının düzenli tüketilmesi sonucunda nefes darlığı probleminde önemli oranda gerileme olmaktadır.

Ağrılara Faydaları

Kış döneminde hastalıklara yakalanan kişilerin en fazla şikayet ettiği konular arasında ağrılar yer almaktadır. Boğaz ve göğüste sıklıkla ağrıların ortaya çıkması günlük hayatı olumsuz etkilemektedir. Kış çayının faydaları arasında başta göğüs ağrıları olmak üzere boğaz ağrılarına da iyi gelmesi yer almaktadır.

Sinir Sistemine Faydaları

Kış döneminde meydana gelen hastalıklar beraberinde gerginliği de getirmektedir. Kış çayının faydaları arasında gerginliği azaltması ve sakinleştirici etki yapması yer almaktadır. Bu sayede günlük hayatta çok daha sakin bir yapıya sahip olabilirsiniz.

Kış çayının faydaları bu şekildedir. Bu çayı yapmak için bir kaba azar azar kuşburnu, karanfil, papatya, okaliptus yaprağı, tarçın, zencefil, ıhlamur, elma kabuğu kullanabilirsiniz. Tüm malzemeyi karıştırarak alabildiğine kaynamış su ekleyin ve 5 dakika bekletin. İçerisine bal katarak tatlandırabilir ve limon suyu sıkarak da kış çayının etkisini arttırabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 25 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın