Kişniş Çayının Faydaları


Kişniş, maydanozgiller ailesine mensup olan bir bitkidir. Görünüşü de maydanozu andıran kişniş, yemeklerde, salatalarda kullanılır. Ayrıca çay olarak da tüketilmektedir. İçerisinde antioksidan maddeler, A vitamini, B vitamini, C vitamini, E vitamini, K vitamini, magnezyum, kalsiyum, sodyum, fosfor, selenyum, manganez, demir gibi çok önemli maddeler bulunmaktadır. Kişniş çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Ülsere Karşı Etkileri

Ülser, genellikle mide ve onikiparmak bağırsağında ortaya çıkan önemli bir sorundur. Zamanında müdahale edilmediğinde kansere dahi yol açabilen bu sorunun çözümünde doğal yöntemler önemlidir. Kişniş çayının faydaları arasında mide ve onikiparmak bağırsağı ülserine olumlu etki etmesi yer almaktadır. Ülser sorunun gerilemesinde son derece etkilidir.

Hipertansiyona Etkileri

Hipertansiyon yani yüksek tansiyon sorunu sık görülen ve önemli problemlere neden olan bir sorundur. Kişniş çayının faydaları arasında yüksek tansiyonu dengelemesi yer almaktadır. Yüksek tansiyon sorunu olan kişilerin bu çayı düzenli tüketmeleri kan basıncını düşürmekte ve bu durum da tansiyonun daha dengeli hale gelmesine neden olmaktadır.

Sinir sistemine Etkileri

Birçok sağlık sorununun temelinde sinir sistemi sorunları yer almaktadır. Sıklıkla öfkelenen, strese ve endişeye kapılan kişilerde daha fazla hastalık ortaya çıkmaktadır. Kişniş çayının faydaları arasında sinir sistemine olumlu etki etmesi yer almaktadır. Rahatlama hissi veren bu çayı, özellikle stresli ve yoğun geçecek günlere başlamadan tüketmek olumlu etki yapmaktadır.

Tümör Oluşumuna Etkileri

Tümör, vücudun herhangi bir yerinde ya da aynı anda birçok yerinde ortaya çıkabilen bir sorundur. İçeriğindeki yüksek miktardaki selenyum sayesinde kişniş çayının faydaları arasında tümörü önlemeye yardımcı olması yer almaktadır. Bu sorunun fazla ilerlemeden ve diğer organlara sıçramadan önlenmesi için bu çayın tüketilmesi önerilmektedir.

Kişniş çayının faydaları arasında ağrı kesici etkisinin olması, antiseptik etkiye sahip olması, iltihap sorununu önlemesi, ödemi gidermeye yardımcı olması, alerjiyi önlemesi yer almaktadır. Kişniş çayını porselen ya da cam demlikte hazırlamanız gerekmektedir. 2 çay kaşığı kişnişi bir su bardağı kaynamış suyla karıştırarak 10 dakika demlemeye bırakın. Sonrasında süzerek 2 hafta boyunca birer bardak içmeniz ve içine tatlandırmak isterseniz bal koymanız gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın