Kişnişin Faydaları


Kişniş, apiceae ailesine mensup olan, mutfakların yanı sıra tıbbi alanda kullanılan bir bitkidir. En eski dönemlerden bu yana halk hekimleri tarafından sıklıkla kullanılmıştır.

İçeriğinde yüksek miktarda esansiyel yağlar, C vitamini, K vitamini, protein, fosfor, kalsiyum, karoten, tiamin, potasyum bulunan kişnişin faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kan Basıncı ve Kalp Sağlığına Etkileri

Kan basıncı düzeyinin normalin üzerinde olması önemli sorunlara yol açabilmektedir. Kişnişin faydaları arasında kan basıncını düzenlemesi yer almaktadır. İçeriğinde bulunan faydalı asitler ve kalsiyum iyonlarının etkileşimiyle kan basıncı normal düzeye inmektedir. Bu durum da kalp sağlığını olumlu yönde etkilemekte ve tansiyon başta olmak üzere pek çok hastalığın önüne geçmede etkili olmaktadır.

Cilt İltihaplanmalarına Etkileri

Ciltte yaşanan iltihaplanma sorunu ağrı ve şişliklerle kendini göstermektedir. İçeriğinde bulunan uçucu yağlar sayesinde kişnişin faydaları arasında cilt iltihaplanmalarına iyi gelmesi yer almaktadır. Bu faydalı bitki, vücutta biriken fazla sıvının idrar yoluyla atılmasına yardımcı olmaktadır ve şişliklerin oldukça kısa sürelerde inmesini sağlamaktadır.

Sindirime Etkileri

Midenin fonksiyonlarının düzgün olmaması ve hareketsiz bir yaşam sonucunda hazımsızlık sorunu ortaya çıkmaktadır. Kinişin faydaları arasında sindirim sistemine iyi gelmesi yer almaktadır. İçeriğinde bulunan faydalı asitler sayesinde midenin asit dengesini düzenleyen kişniş, midenin daha düzenli çalışmasında etkili olmakta ve kabızlığın önüne geçmektedir.

Göz Sağlığına Etkileri

İçeriğinde önemli oranda C vitamini bulunan kişnişin faydaları arasında göz sağlığına iyi gelmesi yer almaktadır. Özellikle uzun çalışan kişilerde oluşan göz yorgunluğu zamanla görme sorunlarına yol açmaktadır. Bu konuda gözlere olumlu etkide bulunan kişnişin düzenli bir şekilde tüketilmesi ilerleyen yaşlarda oluşabilecek göz sorunlarının da önüne geçmektedir.

Kişnişin faydaları arasında ağız sağlığına iyi gelmesi, alerji tedavisinde etkili olması, stresi azaltması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, enfeksiyonlarla mücadele etmesi yer almaktadır. Kişnişin tohumu, yaprakları ya da yağı kullanılabilmektedir. Yaşadığınız rahatsızlığa göre u bitkiyi çeşitli şekillerde kullanabilir ve faydasını edinebilirsiniz.

Bu bitkiyi ameliyat olmaya karar veren kişiler, düşük kan basıncı sorunu yaşayan kişiler, bitkiye karşı alerjisi olan kişiler ve hamilelerin tüketmesinin sakıncalı olduğu uzmanlar tarafından bildirilmiştir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın