Kivinin Faydaları


Kivinin Faydaları

 Kivi, ekim ve kasım aylarında en olgun meyvelerini veren, tıpkı üzüm asması gibi sarılıcı ve tırmanıcı özellikte, ilginç lezzette bir meyvedir. Anayurdu  Çin olmasına rağmen, dünya üzerinde en çok yetiştirildiği yer İtalya ve Yeni Zelanda’dır. Meyvenin eti yeşil, kabuğu ise kahverengi renklerdedir; tüylü odunsu bir yapıya sahiptir. Bir C vitamini deposu olan kivinin faydaları oldukça fazladır.

100 GRAM KİVİNİN İÇERİĞİNDE NELER VAR?

Su: 83,05 gram

Lif: 3,4 gram

C vitamini : 75,0 miligram

A vitamini : 175 IU

Potasyum: 332 miligram

Fosfor : 40 miligram

Magnezyum: 30 miligram

Kalsiyum: 26 miligram

Karbonhidrat: 14,88 gram

Sodyum: 5 miligram

Demir: 0,41 miligram

Tiamin : 0,020 miligram

Riboflavin: 0,050 miligram

Niasin: 0,500 miligram

Protein: 0,99 gram

Kolesterol: 0 miligram

Kalori: 61 kcal

VİTAMİN DEPOSU KİVİ 

Kivi, vitamin deyince ilk akla gelen turunçgillerden 4-5 kat daha fazla vitamin içermektedir. C vitamininin yanında A, B1, B2 ve E vitaminleri açısından da zengindir. Potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum ve demir gibi mineralleri de bolca barındıran kivi; bu özellikleriyle vücut için sağlık kaynağıdır.

C vitamini : Günde sadece bir tane kivi yemek, kişinin günlük C vitamini ihtiyacını karşılamaya yeterlidir. Önemli : Kiviyi bıçakla kesmek, C vitamini kaybına neden olabilir.

Pektin : Kivideki pektin vücudu toksinlerden temizler, kötü kolesterolü düşürür.

Amino asitler : Olgunlaşmış bir kivi bünyesinde 15 çeşit aminoasit barındırır. Arginin, glutamin, asparagin vb.

Potasyum: İçerdiği potasyum muzdaki ile aynıdır. Kivideki potasyum, kılcal damar yapısını kuvvetlendiren; kanı sulandırarak kalp ve damar sağlığını koruyan bir maddedir.

Lifler:  Kivi, içerdiği yüksek lif ve düşük kalori sayesinde diyet listelerinde de yerini almaktadır. Ortalama boyutta bir kivi, yaklaşık 26 kalori içerir. Kivi kandaki yağ düzeyini düşürme ve kanı sulandırma özelliğiyle kötü kolesterole karşı iyi bir ilaçtır.

Kivinin lifli yapısı, onu bağırsaklar için de faydalı hale getirmektedir. İçeriğindeki diğer bazı maddeler ve bu lifli yapısı, kiviyi kolon kanserine karşı koruyucu doğal bir ilaç yapmaktadır. Hazımsızlık sorunu yaşayan kişilerde yapılan bir araştırmada, şikayetlerin 4 hafta kivi kullanımıyla yüzde 45 oranında azaldığı görülmüştür.

KANSERE KARŞI KİVİ

Kivi, içeriğindeki antimutajenik maddeler sayesinde kanser önleyici bir özelliğe sahiptir. Ayrıca içerdiği C vitamini , karotenoidler ve flavonoidler ile vücudu oksidan hücrelerden temizler.

ASTIMIN ŞİFASI KİVİDE

Kivi üzerine yapılan bir araştırmada, astım hastası çocuklara 3 hafta süreyle haftada 6 porsiyon kivi verilmiş;  şikayetlerin yüzde 30 oranında düştüğü gözlemlenmiştir.

KİVİ İLE CİLDE GELEN GÜZELLİK 

Kivi ile yapılan cilt maskesi, içeriğindeki vitaminler sayesinde cilt üzerindeki ölü deriyi temizler. Bunun için tam olarak olgunlaşmamış kivinin kabukları soyularak ince ince dilimlenir. Cildin hassasiyet durumuna göre 15 dakikaya kadar problemli bölge üzerinde bekletilir. Cilt oldukça yumuşayacak ve pürüzsüz bir hale gelecektir.

KİVİ ALERJİSİ 

Bu kadar faydalara sahip olan kivi, aynı zamanda alerji yapabilen meyvedir. İçeriğindeki actinidin enzimi, bu enzime karşı hassas olan bazı kişilerde dudaklarda şişme, göz ve burunda kaşıntı ve karın ağrısı yapabilir. Bu hassasiyet, kivinin tüylerine karşı da olabilir. Bunu ayırabilmek için kivi soyulduktan sonra eller yıkanarak yani kivinin tüyünü yememeye dikkat ederek tüketilmeli; buna rağmen alerji durumu varsa kivi yememeye çalışılmalıdır.

  Kivinin faydaları, bu makalemizde verilmişse de, araştırmalar her gün yeni faydalarını ortaya çıkarmaktadır. Bize düşen, sunî beslenme tarzından uzaklaşıp; insanoğlunun yararına özelliklerle dolu bu meyveye hayatımızda yer açmaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın