Kolanın Faydaları


Kola, fazla tüketilen içecekler arasında yer almaktadır. İçeriğinde sağlığa faydadan çok zarar veren maddeler bulunan kola, sağlığa olmasa da başka konulara faydalıdır. Bu noktada kolanın faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Leke Giderici Etkisi

Yağ lekeleri zaman zaman can sıkıcı bir hal almaktadır. Bu lekelerin giderilmesi için kola kullanımı önemli bir seçenektir. Kolanın faydaları arasında yağ lekelerinin üzerine döküp bu lekeleri gidermek bırakmaktadır. Bunun için yağ lekesinin üstüne kola döküp deterjan eklemeniz yeterli olacaktır ve kıyafetlerdeki lekeler yok olacaktır.

Klozet ve Zemin Temizliği

Kolanın içerisinde önemli oranda sitrik asit bulunmaktadır. Bu da lekeler üzerinde etkisinin artmasını sağlamaktadır. Kolanın faydaları arasında klozetteki lekeleri gidermesi yer almaktadır. Bunun için klozete bir şişe kolayı boşaltın ve bir süre bekleyin. Bir süre sonra lekelerin çözülmeye başladığını göreceksiniz.

Akülerin Temizlenmesi

Kolanın faydaları incelendiğinde akülerin kutup başlığındaki temizlik yer almaktadır. Bunun için bu kısımlara bir kutu kola dökmeniz gerekmektedir. Bir süre bekledikten sonra bu kutup başlarındaki sorunun çözüldüğünü göreceksiniz. Akünün çalışmasını zorlaştıran bu konunun çözümünde kola etkilidir.

Pas Lekelerinin Temizlenmesi

Pas lekeleri her an her yerde karşılaşabileceğimiz bir sorundur. Paslanma sorunu özellikle civatalarda meydana gelmektedir. Bu durumda olan, paslanmış civatayı sökmek için bir kutu kolayı dökmeniz gerekmektedir. Kolanın faydaları arasında yer alan pastan temizleme konusundan faydalanmak için bir bezle silmeniz gerekmektedir.

Camdaki Buzlanmaya Etkisi

Kış aylarında araçların camlarında sıklıkla buzlanma sorunu görülmektedir. Özellikle ön camda yaşanan problemin çözümünde kola etkilidir. Kolanın faydaları arasında yer alan camdaki buzlanma sorunundan kurtulmak için kolayı dökmeniz ve bir sünger yardımıyla temizlemeniz yeterli olacaktır.

Böceklere Etkisi

Evlerde yaşanan böcek sorunundan kurtulmak için doğal yollardan çözüm önerilmektedir. Bu noktada kolanın faydaları arasında böcekleri yok etmesi yer almaktadır. Küçük kaplara kola koyup böceklerin geçtiği alana yerleştirmeniz durumunda böcekler şekere gelecek ve kolanın bulunduğu kapta boğulacaklardır.

Kıyafetlerde Kokudan Kurtulma

Başta balık olmak üzere kıyafet kokusuna sinen keskin kokulardan kurtulmak için yıkamadan önce kola ile ıslatmanız önerilmektedir. Bunu yapmanız durumunda kıyafetlerinizde herhangi bir koku kalmayacaktır.

Kolanın faydaları bu şekildedir. Sağlığa faydası olmasa da özellikle temizlik konusuna fayda sağlamaktadır. Başta çocuklar olmak üzere herkesin kola tüketimine dikkat etmesi gerekmektedir. Başta mide olmak üzere pek çok organa zarar veren kola, içeriğindeki kafein nedeniyle de alışkanlık yapmakta ve sürekli tüketimi istenmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın