Krill Yağının Faydaları Nelerdir


Krill Yağının Faydaları Nelerdir

Krill yağı, Antartika sularında yaşayan ve krill adı verilen canlılardan elde edilen yağa verilen isimdir. Son derece faydalı içeriğe sahip olan bu yağ, özellikle son dönemlerde daha popüler bir hale gelmiştir. Özellikle Omega-3 bakımından son derece zengin olan krill yağının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kalp Sağlığına Faydaları

Krill yağı, doymuş yağ asitlerini eritmektedir. İçeriğinde balık yağına oranla çok daha fazla Omega-3 yağı içeren krill yağının faydaları arasında kalbe olan olumlu etkileri yer almaktadır. Özellikle kan dolaşımını olumlu yönde etkilediği için kalbin yorulmadan çalışmasını sağlamaktadır. Bu durum da özellikle uzun vadede kalp sorunlarının önüne geçmesini sağlamaktadır.

Beyin Sağlığına Faydaları

İlerleyen yaşlarda görülen hafıza sorunları başta Alzheimer olmak üzere çeşitli sorunlara neden olmaktadır. İçerdiği vitamin ve minerallerden dolayı krill yağının faydaları arasında beyin sağlığını olumlu yönde etkilemesi yer almaktadır. Zihni kuvvetlendiren krill yağı, konsantrasyonun artmasını da sağlamaktadır.

Strese Faydaları

Günlük hayatın koşuşturmacası sonucunda stres oranı artmaktadır. Strese bağlı olarka pek çok hastalık yaşanabilmektedir. Krill yağının faydaları arasında strese iyi gelmesi yer almaktadır. Özellikle depresyon tedavisinde antidepresan görevi üstlenen krill yağı, sinirlere etki ederek daha sakin bir yapıya bürünmeyi sağlamaktadır.

Cilt Sağlığına Faydaları

Krill yağının faydaları arasında cilt sağlığı üzerinde olumlu etki bırakması da yer almaktadır. Cildi koruyan ve besleyen krill yağı sayesinde zararlı ışınlardan daha az etkilenebilirsiniz. Pek çok cilt maskesinde kendine yer bulmayı başaran bu yağ, yaşlanma etkilerini geciktirerek daha parlak bir görünüm sunmaya yardımcı olmaktadır.

Soğuk Algınlığına Faydaları

Kış döneminde artış gösteren soğuk algınlığı pek çok soruna neden olmaktadır. Hem sağlığı hem de günlük hayatı olumsuz etkileyen soğuk algınlığına karşı krill yağı kullanılması önemlidir. Vücudun bağışıklık sistemini olumlu etkileyen bu mucize yağ, soğuk algınlığına yakalanan kişilerin daha çabuk atlatmasına etki etmektedir.

Kramp Sorununa Etkileri

Kramp sorunu, günlük hayatı da sağlığı da olumsuz etkilemektedir. Özellikle adet döneminde kramp sorunu son derece fazla görülmektedir. Bu sorunlara engel olmaya yardımcı olan krill yağının faydaları arasında ağrıları azaltması da yer almaktadır.

Krill yağının faydaları incelendiğinde bu yağ üzerinde birçok bilimsel araştırma yapıldığı ortaya çıkmaktadır. Günlük az miktarda krill yağı kullanan kişilerin düşük kolesterole sahip oldukları ortaya çıkmıştır. Her türlü yağ gibi krill yağını da ölçülü bir şekilde kullanmalı ve aşırı kullanımı sonucunda oluşabilecek sorunlardan mümkün olduğunca kaçınmalısınız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 5 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın