Kuru İncirin Faydaları


Kuru İncirin Faydaları

İncir, son derece sağlıklı ve lezzetli bir meyvedir. Taze olarak tüketildiği kadar kuru olarak da tüketilen incirin birçok faydası bulunmaktadır. Günlük hayatın stresi ve beslenme düzeninin sağlanamaması sonucu oluşan birçok soruna çare olan kuru incirin faydaları konusunu şu şekilde sıralayabiliriz:

Sindirim Sistemine Kuru İncirin Faydası

Sindirim sorunları günümüzde pek çok insanın şikayetçi olduğu bir konudur. Kuru incirin faydaları denildiğinde akıllara gelen ilk konu sindirim sistemine olan olumlu etkisidir. Özellikle vücudun ihtiyaç duyduğundan daha az sıvı tüketilmesi ya da yetersiz besin lifi alınması sonucunda ortaya çıkan kabızlık sorununun çözümünde kuru incir etkili olmaktadır. Yüksek oranda besin lifi içeren incir, bağırsak hareketlerinin düzene girmesine yardımcı olmaktadır. İncir tüketmenin yanı sıra tükettiğiniz su miktarını arttırmanız da oldukça önemlidir.

Tansiyona Kuru İncir

Yüksek tansiyon sorunu yaygın olarak görülen sorunlar arasında yer almaktadır. Özellikle kalp ve damar hastalıklarına davetiye çıkaran yüksek tansiyon ciddi bir şekilde tedavi edilmelidir. Bunun yanı sıra kuru incir tüketilmesi önerilmektedir. Kuru incirin faydaları arasında yer alan tansiyona olumlu etkisi büyük sorunların çıkmasını önlemektedir. Potasyum bakımından zengin olan kuru incir kalp, damar sağlığı açısından önemlidir.

Diyabete Kuru İncir

Diyabet, çağımızda en fazla görülen hastalıklar arasında yer almaktadır. Vücudun insülin üretmediği durumlarda ortaya çıkan diyabet konusunda kuru incir önerilen besinler arasında yer almaktadır. Besin lifi bakımından zengin olan kuru incir tüketmeniz durumunda şekerin emilimi yavaşlayacaktır. Bu özelikle sayesinde hem tip 2 diyabet hastalarına hem de tip 2 diyabet hastalığına yakalanma riski bulunan kişilere önerilmektedir.

Kilo Sorununa Kuru İncir

Besin lifi bakımından zengin olan kuru incirin faydaları arasında kilo verdirme de yer almaktadır. İçeriğinden dolayı uzun süre tokluk hissi veren kuru incir, bu bakımdan diyet listelerinde yer almaktadır. Son derece lezzetli bir atıştırmalık olan kuru incir, aynı zamanda tokluk hissi verdiği için kilo kaybını kolaylaştıracaktır. Daha az yemek yenmesini sağlayan kuru incir, bu sayede önemli bir artı sağlamaktadır.

B Vitamini Eksikliğinde Kuru İncir

B vitamini sağlık açısından oldukça önemli bir unsurdur. Kuru incir, B5, B3 ve B6 vitamini bakımından son derece zengindir. Tüm bu B vitaminleri protein, karbonhidrat ve yağların vücutta işlenmesi sırasında kullanılır. Bu da sağlık açısından önemli bir artıyı beraberinde getirmektedir. Günlük B vitamini ihtiyacının önemli bir kısmı kuru incirle sağlanabilir.

Kuru incirin faydaları özellikle günümüzde önemlidir. Sağlıksız beslenmek, düzensiz hayat gibi unsurların olumsuz etkilediği vücutta kuru incir dengeyi sağlayıcı etken olabilmektedir. Tıpkı tazesi olduğu gibi kurusu da oldukça faydalı olan incir, başta sindirim sistemi olmak üzere, kalp sağlığına doğrudan etki etmektedir. Siz de bu atıştırmalığı evinizden eksik etmeyerek hem lezzetli hem de sağlıklı çözüm elde etmiş olursunuz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 23 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın