Kuru Üzümün Faydaları


Kuru Üzümün Faydaları

Kuru üzüm, hoş bir tada sahip olan kurutulmuş bir meyvedir. Kurutulan üzümlerden yapılan bu meyve, hemen herkes tarafından tüketilmektedir. Her yaştan kişiye hitap eden bu tatlı meyve, sağlığa olumlu etkileriyle de dikkat çekmektedir. Ülkemizin yanı sıra, Yunanistan, Şili, İran, Avustralya gibi ülkelerde üretilen üzümlerin bir kısmı kurutulmakta ve kuruyemiş olarak sunulmaktadır. Özellikle çayın yanında sıklıkla tercih edilen kuru üzüm, leblebi ile de uyumlu bir ikili olmaktadır. Kuru üzümün faydaları incelendiğinde karşımıza şu artı etkenler çıkmaktadır:

Kanser Önleyici Etkisi

Günümüzde kanserin pek çok türü ortaya çıkmıştır. Milyonlarca kişinin yaşam savaşı verdiği kanserin önlenmesinde doğal gıdalar etkili olmaktadır. Kuru üzümün faydaları arasında yer alan kanser önleme durumu, içerdiği yoğun antioksidanlardır. Düzenli kuru üzüm tüketiminin kanseri önlemede etkili olduğu belirtilmektedir.

Anemi Sorununa Etkisi

Kan oluşumu yetersiz olan kişiler anemi sorunu yaşamaktadır. Kuru üzümün faydaları arasında yer alan anemiye iyi gelmesi önemli bir artı sağlamaktadır. Demir bakımından zengin olan kuru üzüm, kan oluşumuna yardımcı olmaktadır. İçeriğinde bulunan B vitamini kompleksi sayesinde kan oluşumu hızlanmaktadır. Yüksek bakır içeriği de bu oluşuma önemli katkı sağlamaktadır.

Asidoz Sorununa Etkisi

Asidoz, solunum yollarında ve kan dolaşımında asit düzeyinin yüksek olması durumudur. Kuru üzümün faydaları arasında yer alan asit düzenleyici etkisi oldukça önemlidir. Mide asitlerinin artışını engelleyen kuru üzüm sayesinde vücudun asit düzeyi kontrol altında olacaktır. Kuru üzümün içeriğindeki alkali bileşikler sayesinde bu sorun önemli oranda çözülmektedir.

Kabızlık Sorununa Etkisi

Sindirim sisteminde yaşanan sorunlar hem kilo problemine hem de hayat standardının düşmesine neden olmaktadır. Kuru üzümün faydaları arasında yer alan sindirim sistemini rahatlatıcı etkisi için bir bardak suya bir avuç kuru üzümü atarak 2 gün bekletmelisiniz. Bu suyu sabah aç karnına içmeniz durumunda kabızlık sorununuzun çözüldüğünü göreceksiniz. Üstelik herhangi bir yan etkiye maruz kalmadan bu sorundan kurtulacaksınız.

Kilo Alımına Etkisi

Bazı kişiler aşırı zayıflık sorunundan şikayetçi olmaktadır. Kuru üzümün faydaları arasında yer alan kilo alımı etkisi bu kişiler için önemli bir artı sunmaktadır. İçeriğinde bol miktarda fruktoz bulunan kuru üzüm, kaloriyi arttırmadan kilo alımını sağlamaktadır. Özellikle sağlıklı bir şekilde kilo almak isteyen kişiler için kuru üzüm çok önemli bir alternatif haline gelmektedir.

Ağız Bakımına Etkisi

Küçük çocukların yaşadığı diş sorunları olumsuz etkiler yapmaktadır. Ebeveynlere adeta hayatı kabus eden bu sorunun çözümünde kuru üzümün önemli artısı bulunmaktadır. İçeriğinde oleanolik asit bulunan kuru üzüm, bu sayede güçsüz dişlerde sorun yaşamasını önlemektedir. Diş etini de güçlendiren kuru üzümün düzenli tüketilmesi ağız sağlığını olumlu etkileyecektir.

Kuru üzüm tüketerek hem lezzetli bir gıda tüketmiş hem de sağlığınızı korumuş olursunuz. Kuru üzümü evinizden eksik etmemenizde büyük fayda vardır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 23 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın