Kuş Ekmeği Otu Çayının Faydaları


Kuş Ekmeği Otu Çayının Faydaları

Kuş ekmeği bitki çayı, insan vücuduna oldukça faydalıdır. Kuş ekmeği çayı idrar söktürücü, terletici, balgam söktürücü etkileri ile bilrikte birçok faydalı özelliklere sahiptir. Kuş ekmeği otu, turpgiller ailesindendir ve otsu bir bitkidir. Kuş ekmeği bitkisinin anavatanı Avrupa, Japonya ve Kuzey Amerika’dır. Bitkinin boyu 20-80 cm arasında ve 4 yapraklı, yaprakları da beyaz renktedir.

Bu bitkinin yaprakları bir çok vitamin ve mineral içermektedir. Kuş ekmeği otu terletici, dezenfektan, büzücü, idrar söktürücü etkiler yapabilmektedir ve canlandırıcı etkilere de sahiptir. Kuş ekmeği otu, rahim kanseri, yumurtalıkların iltihaplanması, frengi hastalığı, bel soğukluğu, kızıl hastalığı vb. hastalıkların tedavisinda uzun yıllar kullanılmıştır.

Çoban dağarcığı bitkisi olaralta bilinen bu ot, şekerli diyabet, göz hastalıkları, anjina, kabızlık, adet düzensizliği, cinsel güçsüzlük, yüksek tansiyon, miyokardit, baş ağrıları, aşırı yorgunluk, yara ve sıyırıklar, irinli iltihaplanmalar, siğiller, yüksek ateş, yanıklar gibi birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Kuş ekmeği otunun içerisinde; C vitamini, alkaloidler, flavonoidler, saponinler, hardal yağı, oleik, linolenik, eikosenoik erüsik asit bulunmaktadır.   Kuş Ekmeği Otu Çayının Faydaları

• Antibakteriyel etkiye sahiptir ve yaraların iyileşmesine katkı sağlar.

• Kanamayı durdur, adet döngüsünü düzenler.

• Rahim kanseri tedavisinde kullanılır, yumurtalık iltihapları söker.

• Sarılık tedavisinde çok sık kullanılır.

• Kabızlığı giderici etkiye sahiptir.

• Şeker hastalığı tedavisinde kullanılır.

• Vücuttaki toksik maddelerin atılmasına yardımcı olur.

• Cinsel gücü artırır.

Kuş Ekmeği Bitki Çayı Nasıl Hazırlanır?

Kurutulmuş 15 gr kuş ekmeği otunun üzerine 250 ml kaynamış su koyulur ve 4 saat kadar demlenmeye bırakılır. Ardından posa süzülür. İçilmeye hazır hale gelen çay gün içinde 10-20 ml olacak şekilde 5-6 kere içilir. Kuş ekmeği otu çayı tansiyonu olanlara, bitkiye alrjisi olanlara, hamilelere, emziren kadınlara ve küçük çocuklara önerilmektedir.

Kuş ekmeği otu çayı erkeklerde cinsel organları uyarırken, kadınlarda ise adet döngüsünü hızlandırır, düzenler ve aktive eder. Ayrıca bu bitkinin taze suyu vücuttaki siğilleri gidermeye yardımcı olur ve kapanmayan iltihaplı yaraları kısa bir zamanda iyileştirir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın