Kuşburnu Çayının Faydaları


Kuşburnu Çayının Faydaları

Kuşburnu, gülgiller ailesine mensup olan, nemli toprakları seven çok yıllık yabani bir bitkidir. Halk arasında yabani gül ismiyle bilinen bu bitkinin anavatanı Anadolu ve Batı Asya’dır. Kuşburnunun bilinen yaklaşık 400 türü bulunmaktadır ve dalları dikenlidir.

İçeriğinde B vitaminleri, E vitamini, C vitamini, K vitamini, faydalı asitler, glukoz, kalsiyum, protein, demir, manganez bulunan kuşburnu çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Sindirim Sistemine Faydaları

Sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışması sonucunda gaz birikmesi, kabızlık gibi sorunlar yaşanmamaktadır. Kuşburnu çayının faydaları arasında sindirim sistemini olumlu etkilemesi yer almaktadır. Kuşburnu çayının tüketilmesi metabolizma hızının düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Bu durum da sindirimde yer alan organların düzenli çalışmasını sağlamaktadır.

Kan Dolaşımına Faydaları

Kan dolaşımının gereken düzeyde olması kalp sağlığı açısından son derece önemlidir. Kuşburnu çayının faydaları arasında kan dolaşımını düzenlemesi yer almaktadır. Damarları genişletmeyi sağlayan bu çay, aynı zamanda kan basıncı düzeyini ayarlamakta ve bu durum da kan pıhtılaşması sorununun önlenmesine etkili olmaktadır.

Adet Kanamalarına Faydaları

Adet döneminde oluşan kanamaların fazla olması sağlığı olumsuz etkilemektedir. Bu durum orta vadede kansızlık sorunun beraberinde getirebilmektedir. Kuşburnu çayının faydaları arasında adet kanamalarını düzenlemesi yer almaktadır. Bu dönemin geçişinde rahatlama sağlayan kuşburnu çayı, kan yapma etkisi nedeniyle de bu dönemde ön plana çıkmaktadır.

Böbrek Sağlığına Faydaları

Böbreklerin düzenli çalışması idrar yolları başta olmak üzere genel sağlık açısından oldukça önemli bir konudur. Kuşburnu çayının faydaları arasında böbreklerin çalışmasını düzenlemesi yer almaktadır. Bu durum idrar yollarını da olumlu etkilemektedir. Aynı şekilde böbreklerde taş oluşumunun önlenmesinde de bu çayın önemli rolü bulunmaktadır.

Strese Faydaları

Günümüzde yoğun eğitim ya da iş hayatı stres oranının yükselmesine neden olmaktadır. Strese önlem olması için ilaçlardan önce doğal yöntemler önerilmektedir. Kuşburnu çayının faydaları arasında sakinleştirici etkisi olması yer almaktadır. İçeriğindeki yoğun antioksidan ve son derece aromatik bir tada sahip olması bunu sağlamaktadır. Ayrıca bu çayın kokusu da sakinleşmeye yardımcı olmaktadır.

Kuşburnu çayının faydaları arasında soğuk algınlığına iyi gelmesi, safra söktürmesi, baş ağrısını gidermesi yer almaktadır. Bu çayı yapmak için 100 gram kuşburnu meyvesini yıkayarak porselen demliğe koyun ve üzerine 1 litre kaynatılmış soğumuş su ekleyin. Sonrasında 10 dakika kadar demlenmeye bırakın ve ardından temiz bir havluya sararak 12 saat kadar bekleyin. Sonrasında çayı süzerek ılık bir şekilde ve arzuya göre bal ekleyerek tüketin.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 2 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın