Kuşburnunun Faydaları


Kuşburnunun Faydaları

Gül familyasından olan kuşburnu ülkemizin bir çok bölgesinde yetiştirilmektedir. Her mevsim hasat edilebilen bir meyve olan kuşburnu özellikle bazı yörelerde çok sık tüketilmektedir. Hem taze hem de kuru olarak tüketilen bir meyve olan kuşburnundan çay, turta, jöle, ekmek, marmelat, şurup ve şarap gibi gıdalar da üretilmektedir. C vitamini yönünden en zengin meyve olan kuşburnu bir çok hastalığa da iyi gelmektedir.

Kuşburnu bol C vitamini içermesi nedeni ile kemik ve kas sistemine oldukça yararlıdır. Ayrıca yara ve yanıklara da iyi gelen kuşburnu cilt sağlığına da fayda sağlayarak yaşlanmayı geciktirici etkisi bulunmaktadır. Kuşburnunun sağladığı faydalar bunlar ile de sınırlı değildir.

Kuş Burnunun İyi Geldiği Hastalıklar

Bağışıklık sisteminin zayıflaması: Kuşburnunun C vitamini yönünden zengin olması bağışıklık sistemini güçlendirme de çok etkilidir. Bağışık sistemi zayıflayarak çeşitli hastalıklara yakalanma riski olanlar bol miktarda kuşburnu tüketmelilerdir.

Mide rahatsızlıkları: Kuşburnu meyvesi bir çok mide rahatsızlığına da iyi gelmektedir. Kuşburnu ülser, reflü, mide asit eksikliği, mide tahrişi, mide spazmı gibi çeşitli mide sorunlarına karşı koruyucu kalkan oluşturur.

Kanser: Çağımızın ölümcül hastalıklarından biri olan kanserin de çaresi kuşburnunda bulunmaktadır. Kuşburnunun içerisinde kansere karşı koruyucu görev üstlenen karotenoidler, flavonoidler ve çok güçlü antioksidanlar yer almaktadır.

Şeker hastalığı: Kuşburnu çayının şeker hastalarına da çok faydası vardır. Çünkü kuşburnu kanda ki şeker oranını düzenler. Fakat şeker hastaları kuşburnu çayını mutlaka şekersiz içmelilerdir.

Böbrek hastalıkları: Bir çok hastalığa şifa olan kuşburnu meyvesi böbrek rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir. Çünkü kuşburnunun içerisinde çeşitli asitler ve petkin maddesi bulunmaktadır. Bu maddeler de böbreğin daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır.

Bağırsak rahatsızlıkları: Kuşburnunun faydalı olduğu bir diğer rahatsızlık ise bağırsak sorunu kaynaklı hastalıklardır. Sindirimi ve hazmı kolaylaştıran kuşburnu aynı zamanda kabızlığada iyi gelmektedir.

İltihaplar: Kuşburnu meyvesi çeşitli nedenler ile vücutda oluşan iltihapların iyileşme sürecini de hızlandıran bir meyvedir. Ayrıca kuşburnu meyvesinin vücutta meydana gelen ödemleri tedavi etme özelliği de bulunmaktadır.

Cilt sorunları: Kuşburnu meyvesi cilt lekelerinden şikayet edenlerin de kurtacısı olan bir meyvedir. Kuşburnu meyvesinin içeriğinde yer alan vitaminler ve mineraller cildi besleyerek cilt lekelerine ve kırışıklıklara iyi gelmektedir. Ayrıca kuşburnu meyvesi güneş yanıklarının iyileşmesi açısından da çok faydalı bir meyvedir.

Kolesterol sorunu: Kolestrol sorununun da çaresi kuşburnu meyvesinde bulunmaktadır. Çünkü kuşburnu meyvesinin içeriğinde organik bileşikler ve bazı antioksidan bileşenleri vardır. Bu bileşenler insan vücudunda oluşan kolestrol miktarını azaltıcı özelliğe sahiptir. Üstelik bu bileşenler sayesinde kuşburnu meyvesi felç ve kalp krizi olasılığını azaltıcı bir özelliğe sahiptir.

Solunum yolu hastalıkları: Kuşburnu meyvesinin içeriğinde bulunan bol miktarda ki C vitamini sayesinde kuşburnu solunum yolu hastalıklarına karşı da faydalı bir meyvedir. Kronik öksürük, astım, bronşit ve nefes darlığı gibi bir çok solunum yolu enfeksiyonu kaynaklı hastalığa kuşburnu meyvesi iyi gelmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 16 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın