Kuşkonmazın faydaları


Bahar döneminde yetişen kuşkonmaz, kök, gövdeleri ve sapları bulunan bir bitkidir. Tohumları alkollü içecek yapımında kullanılan bu yoğun tada sebep olan bitki, sebze yemeklerinde kullanılmaktadır. Protein açısından son derece zengin olan kuşkonmazın faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kemik Sağlığına Etkisi

Kemik sağlığı özellikle ilerleyen yaşlarda ön plana çıkmaktadır. Kemik erimesi tarzında sorunlar yaşanmaması için K vitamini bolca tüketilmelidir. Kuşkonmazın faydaları arasında kemik sağlığına etki etmesi bulunmaktadır. Bunun da nedeni yoğun olarak K vitamini içermesidir. Kalsiyumun emilmesi açısından bu vitamin gereklidir.

Kanserden Korumaya Etkisi

Kanser çeşitleri son dönemde artış göstermektedir. Folik asit içeren kuşkonmazın faydaları arasında kansere karşı etkili olması bulunmaktadır. Kuşkonmazın içeriğinde yoğun olarak folat bulunması önemli bir artı sağlamaktadır. Özellikle mide ve akciğer kanserine karşı koruma sağlayan kuşkonmaz düzenli bir şekilde tüketilmelidir.

Hamilelere Faydası

Gebelik döneminde vücudun yoğun olarak mineral ve folat ihtiyacı bulunmaktadır. İçeriğinde yoğun miktarda folat ve mineral içeren kuşkonmazın faydaları arasında hamilelik dönemindeki folik asit takviyesi yer almaktadır. Bunun yanı sıra erken doğum gibi olumsuz durumlarında engellenmesinde de etkili olmaktadır.

İltihaplara Karşı Etkisi

İçeriğinde asparanin A ve diosgenin bulunan kuşkonmazın faydaları arasında vücutta oluşan iltihaplara karşı mücadele etmesi de bulunmaktadır. İltihapların oluşumu zamanla ödem problemini getirmekte ve bu sorun da başka hastalıkların tetikleyicisi olabilmektedir. Bu nedenle vücudunda fazla iltihap bulunan kişilerin düzenli olarak kuşkonmaz tüketmesi önerilmektedir.

Kalp Sağlığına Etkisi

Kuşkonmazın faydaları arasında en fazla dikkat çekenlerden biri kalp sağlığına olumlu etki etmesidir. B vitaminleri bakımından zengin olan kuşkonmaz bu nedenle kalp hastalıkların önlenmesinde etkin rol üstlenmektedir. Sahip olduğu kolay çözünen lif oranı sayesinde önemli artıları bulunmaktadır.

Kuşkonmazın faydaları arasında şeker oranını dengelemesi, sindirim sistemine olumlu etki ederek kabızlık sorununu çözmesi de yer almaktadır. Tüm bunların yanı sıra enfeksiyonlarla savaşan kuşkonmaz, ruh sağlığını olumlu etkilemekte ve sinirleri yatıştırıcı etki üstlenmektedir. Bilimsel olarak beyin fonksiyonlarına iyi geldiği ispatlanan kuşkonmazı çeşitli şekillerde sebze yemeklerine ekleyerek tüketebilirsiniz. Bu şifa kaynağı gıdayı evlerinizden eksik etmemeniz önerilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın