Kuzugöbeği Mantarının Faydaları


Kuzugöbeği mantarı, morchellacaea familyasına ait olan, sünger mantar ismiyle de bilinen bir mantar türüdür. Asya, Kuzey Amerika ve Orta Amerika’da yaygın bir şekilde bulunmaktadır. Doğal odun artıkları bulunan alanda, kül ağaçlarının altında, ölü elma ağaçlarında yetişebilmektedir.

İçeriğinde B vitamini, çinko, potasyum, protein, lif, selenyum bulunan kuzugöbeği mantarının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kanserle Mücadeleye Etkileri

İçeriğinde yüksek miktarda selenyum bulunan kuzugöbeği mantarının faydaları arasında kanserle mücadeleye olumlu etki etmesi yer almaktadır. Özellikle prostat kanseri üzerinde etkili olduğu belirtilen bu mantar türüyle ilgili yapılan bilimsel araştırmalar, kanserli hücrelerin yok edilmesinde etkili olduğunu ortaya koymuştur. Serbest radikallere karşı yeni hücre oluşumunu desteklemekte ve bu sayede tedavi sürecine yardımcı olmaktadır.

Bağışıklık Sistemine Etkileri

Başta bulaşıcı hastalıklar olmak üzere birçok hastalığa karşı vücudu koruyan bağışıklık sistemi, doğal bir kalkan görevi üstlenmektedir. Kuzugöbeği mantarının faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesi yer almaktadır. Özellikle mevsim geçişlerinde doğal bağışıklık sistemini güçlendiren bu mantar, adaptif bağışıklık sistemini de olumlu etkilemektedir.

Kalp Sağlığına Etkileri

Kalbin düzenli bir şekilde çalışması başta kan dolaşımı olmak üzere birçok etkene bağlıdır. İçeriğinde bol miktarda potasyum ve bakır bulunan kuzugöbeği mantarının faydaları arasında kalp sağlığına iyi gelmesi yer almaktadır. Kalbin çalışma koşullarını iyileştiren bu mantar sayesinde orta vadede oluşabilecek kalp krizi yaşanma riski azalmaktadır.

Diyabete Etkileri

Yapılan araştırmalar sonucunda kuzugöbeği mantarının faydaları arasında kan şekeri seviyesini düzenlemeye yardımcı olmasının yer aldığı kanıtlanmıştır. Özellikle düşük kan şekerine yardımcı olan bu mantarın tüketilmesi diyabet tedavisinin olumlu seyretmesine etki etmektedir. Doğal olarak şeker seviyesini dengede tutan bu mantarın şeker hastaları tarafından tüketilmesi önerilmektedir.

Kuzugöbeği mantarının faydaları arasında kan yapması, karaciğer sağlığını desteklemesi, göz sağlığını desteklemesi, tiroid sağlığına olumlu etki etmesi, eklem ağrılarını hafifletmesi yer almaktadır. Mantara alerjisi olanlarla birlikte alkol kullananların bu mantarı tüketmemeleri gerekmektedir.

Yabani kuzugöbeği mantarı tüketilmeden önce güvenli olup olmadığından emin olmak gerekmektedir. Bazı zehirli mantarlar kuzugöbeği mantarına benzediği için konu hakkında uzman olan kişilere danışılarak tüketilmesi gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın