Lahananın Faydaları


Lahananın Faydaları

Lahana yapısı itibariyle yeşil yapraklıdır ve düşük kaloriye sahip bir sebzedir. Ülkemizde lahana, en çok Karadeniz Bölgesinde yetişir ve yörenin en ünlü yemeğidir. Ayrıca lahana daha çok salatalarda kullanılmaktadır.Aynı zamanda lahanayı kaynatıp suyuna bir miktar limon sıkıp saçlarımızı bu suyla yıkadığımızda, saçlarımızın kısa bir zamanda gürleştiğini, kırılmasına kaybolduğunu göreceğiz. Yapılan bu yıkama işlemi ayrıca kafa derisi sağlığını korurken oluşabilecek kaşıntıları da giderebilir ve kepek sorununu ortadan kaldırır.

Lahana’nın İçinde Bulunan Besinler 

Lahana bu kadar az kalori içerirken onu bu kadar değerli yapan şey ise, içerdiği maddeler, vitaminlerdir. Lahana, lif, protein, flotlar, niasin, pridoksin, riboflavin, tiamin içerirken, C ve K vitaminleri yönünden de oldukça zengindir. Tüm bunların yanında lahana, sodyum ve potasyum açısından da oldukça zengindir. Tabii lahananın içinde sadece bu saydıklarımız yok, insan vücudu için oldukça sağlıklı olan kalsiyum, demir, magnezyum, manganez,fosfor ve çinkoda lahana da bol miktarda bulunmaktadır.

Lahana’nın Sağlığa Faydaları 

Lahana, içinde barındırdığı birçok besin sayesinde insan vücuduna oldukça faydalıdır. Lahananın bilinen en önemli özelliği ise iyo bir antioksdian olmasıdır. Yazımızın devam eden kısmında lahananın insan vücuduna olan faydalarını anlatacağız.
Cilt ve Saç Sağlığına Faydaları: C vitamini bakımından oldukça zengin olan lahana cilt  sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Aynı zamanda A ve D vitaminleri sayesinde  cildin yaşlanmasını engellerken cildi de sağlıklı tutar.

Kanserden Korur: Vücutta oluşabilecek kanserli hücrelerin oluşmasını engeller. Ayrıca oluşan kanserli hücrelerin yayılmasını yavaşlatır ve sağlıklı hücre ve organları korur.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: İçeriğinde bulunan C vitamini sayesinde kişinin bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

Göz Sağlığını Korur: Lahana, bol miktarda beta karoten içerdiğinden dolayi gözlerin makula dejenerasyonu olma ihtimalini düşürmektedir.

Kilo Vermeyi Kolaylaştırır: Bir yemek kaşığı lahana da yaklaşık 33 kalori bulunmaktadır. Uzmanlarda kilo problemi yaşayan kişilere lahana çorbası diyetini önermektedirler.  Aynı zamanda lahana, bağırsakların hareketini arttırmakta ve bu sayede kolay dışkı atmayı sağlamaktadır. Lahana kabızlık sorununa da bire birdir.

Alzheimer Riskini Azaltır: Eğer lahana düzenli tüketilirse zihinsel anlamda oluşabilecek hastalıkların önüne geçmiş olur. Özelliklede insanların ilerleyen yaşlarda karşılaştıkları Alzheimer  hastalığını önleyebilmektedir.  Düzenli olarak lahana tüketimi zihinsel hastalıkların ortaya çıkmasına engel olabilmektedir. Özellikle yaşlılık döneminde sık rastlanan Alzheimer  hastalığını önlemektedir.

Enfeksiyon Hastalıklarıni Engeller: Lahana bol miktarda aminoasit içerdiği için enfeksiyon hastalarını ortadan kaldırabilmektedir. Yazımızıda da anlatmaya çalıştığımız gibi lahana bin bir derde devadır, afiyetler dileriz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 26 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın