Lavanta Çayının Faydaları


Lavanta Çayının Faydaları

Lavanta, ballıbabagiller ailesine mensup olan ve yaprak dökmeyen bir çalı türüdür. Bu bitkinin anavatanı Hindistan ve Akdeniz olarak bilinmektedir. Bilinen 30 türü bulunan lavanta sıklıkla kullanılmaktadır.

İçeriğinde reçine, uçucu yağlar, kumarin, bütirik asitler, tanen bulunan lavanta çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Strese Etkileri

Stres, çağımızın en önemli sorunları arasında yer almaktadır. Birçok soruna neden olan stresle mücadelede bitkisel önlemler ön plana çıkmaktadır. Lavanta çayının faydaları arasında strese iyi gelmesi yer almaktadır. Kokusu ve aromatik yapısıyla sakinleştirici etkileri olan bu çay, stresin büyük oranda azalmasını sağlamaktadır. Bu durum da özellikle yoğun geçen günlerde rahatlamayı beraberinde getirmektedir.

Uykusuzluğa Etkileri

Uyku yetersizliği durumu önemli problemlere neden olabilmektedir. Bu durumun çözümü içi,n ilaçlar olsa da doğal yöntemlerin tercih edilmesi önerilmektedir. Lavanta çayının faydaları arasında uykusuzluk sorununa çare olması yer almaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda uykusuzluğa iyi geldiği anlaşılan lavanta çayı, bu bakımdan depresyon oluşumunu önlemektedir.

Hazımsızlığa Etkileri

Sindirim sisteminin düzensiz çalışması sonucunda kabızlık sorunu ortaya çıkmakta ve birçok sorunun ortaya çıkmasına etki etmektedir. Sindirim toniği sayesinde gaz giderici etkiye sahip olan bu çay, kabızlık sorununun oluşumunu engellemektedir. Mideyi rahatlatan çayın bu etkisi yapılan bilimsel çalışmalarla ispat edilmiştir. Özellikle hemoroid başlangıcı yaşayanların tüketmesi de önerilmektedir.

Migrene Etkileri

Uçucu yağlar içeren lavanta çayının faydaları arasında şiddetli baş ağrısıyla ortaya çıkan migrene iyi gelmesi yer almaktadır. Yapılan çalışmalar sonucunda lavanta çayının düzenli olarak tüketilmesi migren sorununu önlemeye yardımcıdır. İlaç kullanımına destek olarak tüketilebilecek bu çay, rahatlamaya da neden olmaktadır.

Lavanta çayının faydaları arasında beyin hastalıklarına iyi gelmesi, kas spazmlarına iyi gelmesi, deri hastalıklarına iyi gelmesi yer almaktadır. Bu çayı yapmak için 1 yemek kaşığı kurutulmuş lavanta çiçeklerinin üzerine 250 ml civarında yeni kaynamış su ekleyin ve demliği temiz bir havluya sararak 20 dakika demlenmeye bırakın. Demlenme işleminin ardından süzeceğiniz çayın sıcak olarak tüketilmesi gerekmektedir. Günde 3 kez dilediğiniz zamanda içebilirsiniz ancak uykusuzluğa karşı kullanmak isteyenler uyumadan 1 saat önce tüketmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 7 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın