Limon Otu Çayının Faydaları


Limon Otu Çayının Faydaları

Limon otu, anavatanı Avrupa ve Asya olan çok yıllık otsu bir bitkidir. Boyu 1.5 metreye kadar uzanabilen bu bitkinin çimleri kalın çalılıklar oluşturmaktadır. İçeriğinde B vitamini kompleksi, C vitamini, potasyum, kalsiyum, sodyum, magnezyum, demir, bakır, manganez, krom, faydalı asitler bulunan limon otu çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kanser Oluşumuna Karşı Etkileri

Kanser, günümüzde farklı organları etki altına alabilen ve ölümcül sonuçlar doğuran bir sorundur. Limon otu çayının faydaları arasında kanserli hücrelerin oluşumunu önlemesi yer almaktadır. Kansere yakalanmamak için özellikle risk altında bulunan kişilerin düzenli bir şekilde bu çayı tüketmeleri önerilmektedir.

Dayanıklılığa Etkileri

Günümüzde tempolu hayat tarzı nedeniyle dayanıklılık konusuna sıkıntılar çıkmaktadır. Limon otu çayının faydaları arasında vücudun dayanıklılığına olumlu etki etmesi yer almaktadır. Özellikle yoğun tempoda geçecek günlerde tüketmeniz bu faydasını daha iyi almanızı sağlayacaktır. Gün içinde konsantrasyonunuzu artıran bu çayı tüketmeniz oldukça önemlidir.

Baş Ağrısına Etkileri

Baş ağrısı, sıklıkla ortaya çıkan ve günlük hayatı son derece olumsuz etkileyen bir durumdur. Limon otu çayının faydaları arasında baş ağrısını önlemesi yer almaktadır. Özellikle kronikleşen baş ağrılarında bu çayı tüketmeniz durumunda daha rahat günler geçirebilirsiniz. Baş ağrısında ilaçlar yerine bu çayı tüketmeniz daha sağlıklı bir tercih olacaktır.

Kansızlık Sorununa Karşı Etkileri

Anemi yani kansızlık ciddi problemler arasında yer almaktadır. Bu sorunla ilgili ilaç tedavisi kadar doğal yöntemler de etkili olmaktadır. Limon otu çayının faydaları arasında kansızlık sorununa olumlu etki etmesi yer almaktadır. Kan yapan hücreleri destekleyen limon otu çayı damarların daha sağlıklı kalmasında etkili olmaktadır.

Limon otu çayının faydaları arasında toksin maddelerin atılmasını sağlaması, iklim değişikliğinde görülen sorunların önlenmesine yardımcı olması yer almaktadır. Bu çayı yapmak için 30 gram kadar kurutulmuş limon otunun üzerine 1 litre kaynar su ekleyin ve 20 dakika demlenmeye bırakın. Çayı süzdükten sonra ılıması için bir süre beklemeniz önerilmektedir. Sonrasında günde iki kez birer bardak içmeniz önerilmekte ve tatlandırmadan içmenizin faydası açısından iyi olacağı da belirtilmektedir. Yine de tatlandırmak isteyenler az da olsa bal kullanabilirler.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 6 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın