Mandalinanın Faydaları


Mandalinanın Faydaları

Yaprakları yaz kış dökülmeyen nadir meyvelerden olan mandalinanın faydaları çok fazladır. Turunçgiller ailesine ait olan vitamin deposu mandalina hem sonbahar, hem de kış aylarının vazgeçilmez meyvelerindendir. Çok sayıda farklı çeşidi bulunmaktadır. Her biri özellikle C vitamini bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Kış meyvesidir ve bu dönemde toplanarak depolanmaktadır. Depolanan mandalinalar yılın büyük bir bölümünde manavlarda bulunabilmektedir.

Ayrıca, mandalina tatlı ve dondurmalarda da çok fazla kullanılmaktadır. Mandalinanın suyu da yaygın bir şekilde tüketilmektedir. Özellikle sıkma mandalina suyu çok faydalıdır. Karbonhidrat, lif, protein, E ve C vitamini bakımından en zengin meyvelerden biridir.

• Yazımızın bu bölümünde mandalinan sağlığa faydalarını sizlerle paylaşıyor olacağız.

Mucize meyve mandalinanın faydaları şu şekildedir.

• Tam bir C vitamini deposudur. Vücudun ihtiyacı olan C vitamini mandalina tek başına karşılayabilmektedir. Serbest radikallerle mücadele konusunda oldukça etkilidir.

• Kolesterol özellikle ülkemizde çok yaygın bir rahatsızlıktır. İnsan sağlığını derinden etkileyen kolesterol tedavisinde mandalina tüketilmelidir. Bu anlamda kolesterol dengesini sağlamak için mandalinayı bol miktarda tüketmenizi öneriyoruz.

• Mandalinanın kan basıncını düzenleme noktasında da bilinen faydaları mevcuttur. Sağlıklı bir kan basıncı için mandalinanın düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir.

• Kilo vermek isteyenlerin en iyi dostlarından biri mandalinadır. Çünkü, mandalina kilo vermek için etkili bir meyvedir. Sindirim sistemini düzenli ve bağışıklık sisteminin hızlı çalışmasını sağlar.

• Bağışıklık sistemini güçlendirmek için mandalina olmazsa olmaz vitamin depolarından biridir. İnsan vücudu her zaman tehdit unsurları ile karşı karşıya kalmaktadır. Çeşitli bakteri, serbest radikal ve diğer unsurlara karşı etkili bir savunma aracıdır. Bu anlamda mandalinanın tüketilmesi gerekmektedir.

• Mandalina cilt sağlığına iyi gelen bir meyvedir. Cildin güzelleşmesi, taze kalması ve doğal bir görünüm için mandalina her zaman tüketilmesi gerekiyor.

• Saç bakımı ve sağlığı için mandalina tüketilmesi gerekmektedir. Daha çok kırılgan ve güçsüz yapıda olan saçların bakımı için mandalina faydalı bir meyvedir.

• Kış aylarında grip ve soğuk algınlığı problemlerine karşı C vitamini deposu olan mandalina tüketilmesi büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle bağışıklık sistemini güçlü kılarak soğuk algınlığına iyi gelmektedir.

• Bunun dışında her türlü solunum yolu enfeksiyonları, nezle, normal ve balgamlı öksürük gibi problemlere karşı da mandalina tüketilmesi gerekmektedir.

Mandalina tüketiminde herhangi bir sınırlama yoktur. Gün içinde fazla tüketebilirsiniz. Sağlık açısından faydalarını yukarıda sıralamış olduk. Mandalina gibi meyveleri kış aylarında fazlasıyla tüketmek gerekmektedir. Mandalinanın sıkılarak suyunun içilmesi gerekiyor. Doğal mandalina suyunun insan sağlığı açısından çok fazla faydası bulunmaktadır.

Mandalina dışında portakal, greyfurt gibi diğer meyvelerinde sık ve düzenli olarak tüketilmesini öneriyoruz. Kış aylarında her türlü sağlık sorununa karşı sağlıklı beslenmek ve mandalina gibi meyvelerini tüketmek en doğrusu olacaktır. Ülkemizde özellikle Akdeniz Bölgemizde çok fazla mandalina yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın