Mangonun Faydaları


Mangonun Faydaları

Tropikal ve yarı tropikal iklim bölgelerinde yetiştirilen lezzetli meyvelerin başında mango meyvesi gelmektedir. Mango meyvesi hem lezzeti ile hem de kokusu ile yiyen herkesin hoşuna gitmektedir. Eski çağlardan beri yiyenleri kendisine hayran bırakan bu lezzetli meyveye, meyvelerin kraliçesi de denilmektedir.

Mango meyvesi lezzetli bir tad’a sahip olmasının dışında içerdiği vitaminler ve mineraller ile de sıkça tüketilmesi gereken sağlıklı bir tropikal meyvedir.  Mango meyvesini insan sağlığına olan bir çok faydası yönünden mucize bir yiyecek olarak adlandırabiliriz.

Mango meyvesinin sağlık açısından faydaları olduğu gibi güzelliğe de katkısı azımsanmıyacak kadar fazladır. Bu nedenle mango meyvesinin saça ve cilde faydası olduğunu bilen bir çok firma ürünlerinde mango meyvesini de kullanmaktadır.

Mango meyvesini şeker hastaları hariç herkes gönül rahatlığı ile tüketebilir. Çünkü mango meyvesinin yüksek şeker miktarı içermesinden başka hiç bir olumsuz yönü yoktur. Neredeyse her derde deva olan bu tropikal meyvenin faydaları ise şunlardır;

Mango meyvesinin kansere faydası: Mango meyvesinin içeriğinde bir çok kanser önleyici vitamin ve mineral bulunmaktadır. Bu nedenle mango meyvesi lösemi, prostat, meme, kolon kanseri gibi bir çok kanser türüne karşı insan vücudunu korumaktadır.

Mango meyvesinin kan’a faydası: Mango meyvesinde kan temizleyici özelliği ile bilenen A vitamini bulunmaktadır. Mango meyvesi kanı temizleyerek kanda bulunan mikrop ve iltihapları tedavi eder. Bu nedenle mango meyvesi kanın temizlenmesinde adeta bir kan temizleyici ilaç görevini üstlenir.

Mango meyvesinin tansiyona faydası: Mango meyvesinde bol miktarda potasyum bulunmaktadır. Bu nedenle mango meyvesinin kan basıncını ve kalp atım hızını düzenleyici bir etkisi de bulunmaktadır.

Mango meyvesinin saça faydası: Mango meyvesinin saç sağlığı açısından da bir çok faydası bulunmaktadır. Özellikle mango meyvesi içerdiği vitaminler sayesinde yıpranmış saçların onarılmasını sağlayıcı bir özelliğe sahiptir.

Mango meyvesinin cilde faydası: Mango meyvesinin cilt gözeneklerini sıkılaştırıcı bir etkisi de bulunmaktadır. Bu nedenle mango meyvesi siyah noktaların ve sivilcelerin iyileşmesinde oldukça faydalı bir meyvedir. Bu faydadan hem yiyerek hem de sürürek yararlanılabilir.

Mango meyvesinin göz sağlığına faydası: Mango meyvesinin bol miktarda A vitamini içermesi göz sağlığını da olumlu etkilemesini sağlamaktadır. Mango meyvesi göz kuruması, gece körlüğü gibi bir çok göz hastalığına iyi gelmektedir.

Mango meyvesinin böbreklere faydası: İçeriğinde bol miktarda demir ile A ve B vitaminleri barındıran bir meyve olması nedeni ile mango böbrekler için de çok yararlıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın