Mantara Karşı Bitki Çayı


Mantara Karşı Bitki Çayı

Vücudun dış yüzeyine yerleşen küçük mikroorganizmalar olan mantarlar, yerleştikleri bölgede birtakım sorunlara yol açarlar. Yerleştikleri yerde kızarıklık, kaşıntı, deri soyulması, sulanma ve zamanla lezyonlu derinin parça parça kabuklanması gibi semptomlara neden olurlar.

Görülme yerleri genellikle cilt, saç derisi, ayaklar ve bikini bölgesidir. Doktorun vereceği birtakım ilaçlarla beraber, mantara karşı bitki çayı ile de tedavi sağlanabilir.

 

 Mantara Karşı Bitki Çayı Önerisi:

 Mantara karşı bitki çayını hazırlamak için çok çeşitli bitkilere ihtiyaç vardır. Bunlar :

  • Papatya
  • Ceviz yaprağı
  • Meşe ağacının kabuğu
  • Aynısafa (Portakal nergisi)
  • Civanperçemi
  • Kırlangıç otu
  • Köknar bitkisinin iğneleri
  • Kuril çayı
  • Adaçayı

Bu bitkilerin hepsinden eşit miktarlarda alınarak bir karışım hazırlanır. Günde 2-3 kez karışımdan bir yemek kaşığı alınarak, 2 su bardağı kaynar suda yarım saat bekletilir. Demini alınca süzülür ve içilir. 21 gün kullanımdan sonra bir süre ara verilir ve tekrar devam edilir. İnatçı lezyonlarda tedavi 2-3 ay kadar sürebilir.

Bu terkibin bilinen hiçbir yan etkisi olmamakla beraber, içindeki bitkilerden birine alerjisi olanların kullanmaması gerekir. Ayrıca hamileler, bebekler ve küçük çocuklarda bu tarz fazla karışımlı bitki çayları farklı reaksiyonlar gösterebilir. Bu sebeple bu kişilerde kullanımından kaçınmak gerekir.

(Aynı terkip, genital mantar için tampon olarak kullanılabilir.)

Mantar İçin Haricî Tedavi

Mantara karşı bitki çayıyla beraber, dış bölgeyi etkileyen bir rahatsızlık olduğu için haricî bir bitki tedavisi de uygulanmalıdır.  Bunun için en etkili doğal ilaçlardan biri aynısafa, diğer adıyla portakal nergisidir. Mantar için aynısafa şu şekilde kullanılabilir:

Bir cezve içerisine iki bardak su koyarak üzerine  3 yemek kaşığı aynısafayı ekleyiniz ve kaynatınız. Aynısafayı 5 dakika kaynatmanız yeterlidir. Kaynattıktan sonra ılınmaya bırakınız, ılınınca süzünüz. Lezyonlu bölgeye 20 dk. kadar bu su uygulanır.

Mantar, bulaşıcı bir şey olduğu için ortak eşyaların kullanımından kaçınılmalıdır. Mantarların nemli bölgelerde üreme ve çoğalma göstermeye yatkın olduğu için, vücutta hava almayan bölgelerin nemli bırakılmaması gerekir.

Derideki mantar türleri çok kolay tedavi edilebilirken, tırnak mantarının tedavisi uzun sürmektedir. Bazen tırnağın çekilmesi bile gerekebilir. Mantara karşı bitki çayı ile tedavide oldukça başarı sağlanabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 26 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın