Mantarın Faydaları


Amino asitler, protein ve demir açısından oldukça zengin olan; ancak zehirli çeşitleri de bulunabilen mantarın faydaları çoktur. Mantar ülkemizde yemeği yapılarak tüketilen lezzetli bir besindir. Doğada pekçok çeşidi bulunan bu bitkinin bilinmeyen türlerinin tüketilmesi, toplu ölümlere bile yol açabilmektedir.

Uzmanlar bu sebeple sadece kontrol altında yetişen kültür mantarlarının tüketilmesini tavsiye etmektedirler. Ancak doğal mantarlar içerisinde faydalarından ve lezzetinden vazgeçilmeyecek pek çok tür mevcuttur. Zehirli olmayan mantar türlerinde genel olarak A, B, C, D, K ve P vitaminleriyle potasyum, kalsiyum,magnezyum, niasin bakır ve fosfor mineralleri bulunur. Bu zengin içeriğe sahip mantarın faydaları ise şunlardır:

Mantardaki proteinin hazım değeri, yüzde 70-80 arasındadır. Bu protein, beslenme için gerekli olan bütün aminoasitleri içererek besleyicilik sağlar. Mantar bu sayede midede tokluk hissi oluşturarak az yemeyi ve kilo almamayı sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendiren mantar, antitümör etki göstererek kanserin önüne geçer. Kanserde meydana gelen metastazı önlemek ve kanser hücrelerini küçültmek de mantarın faydaları arasındadır.

Mantar, kan sulandırıcı özelliği ile tansiyonu da düşürmektedir. Bu sayede mantar, yüksek tansiyon hastalarının da korkmadan tüketebileceği bir çeşit olmaktadır. Ayrıca Tip-2 diyabete iyi gelen mantar, şeker oranını % 30 düşürür. Şeker ve tansiyon konusundaki bu faydaları mantarı kalp dostu bir besin de yapmaktadır.

Son zamanlarda mantar türleri içerisinde en meşhuru Reishi mantarı olarak bilinen kırmızı mantar türüdür. Uzak Doğu’da yetişen bu mantarı Türkiye’de taze olarak bulmak çok zordur. Bu sebeple bu mantar tablet ilaç olarak kullanılmaktadır. Oysa ki Reishi mantarının içeriğindeki tüm faydalı özellikler, Türkiye’deki Kanlıca mantarında da mevcuttur.

Kanlıca mantarının hiçbir yan etkisi yoktur; ancak idrarı kırmızı renge boyar. İsmini de idrara verdiği bu kırmızı renkten almaktadır. Kanlıca mantarı salamura olarak da saklanabildiği için senenin her vakti tüketilebilir. Bu mantar haşlanarak elde edilen suyla cilde kompres yapılarak cilt güzelliği sağlanabilir. Ayrıca bunun için mantarı özel olarak haşlamaya gerek yoktur. Yemek yapmak için haşlandığında elde edilen suyla da sivilce tedavisi ve yüz güzelliği sağlanabilir. Vejetaryenler et tüketmeyerek kaybettikleri besinleri mantar sayesinde karşılayabilirler.

Not : Uzun süre bekleyen mantarlar, içeriklerindeki vitamin ve mineralleri kaybederler. Bu sebeple toplandıktan sonra taze olarak tüketilmesi daha faydalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın