Masala Çayının Faydaları


Masala Çayının Faydaları

Masala çayı Hindistan’da ortaya çıkan, içerisinde sütle birlikte siyah çay ve çeşitli baharatlar bulunan bir çaydır. Son derece lezzetli olan bu çayın yapımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu çayın belirli bir tarifi olmasa da içeriğinde süt, siyah çay, tarçın, karanfil, meyan kökü, kakule bulunması önerilmektedir.

Koyulacak miktarların eşit olmasına özen gösterilmelidir. Bu çayın pek çok önemli artısı bulunmaktadır. Masala çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Metabolizmaya Etkileri

Metabolizma başta sindirim olmak üzere birçok noktada önemli olan konulardan biridir. Özellikle mevsim aralarında metabolizmanın yavaşladığı görülmektedir. Masala çayının faydaları arasında metabolizmayı hızlandırması yer almaktadır. Bu sayede vücudun yağ yakım hızı artacak ve sindirim de kolaylaşacaktır. Özellikle diyet yapanlar açısından bu konu son derece önemli bir artı sağlamaktadır.

Kan Dolaşımına Etkileri

Vücutta kan dolaşımının normal seviyede olması son derece önemlidir. Masala çayının faydaları arasında kan dolaşımını normal seviyeye getirmesi yer almaktadır. Kan dolaşımının normal seviyeye gelmesi kalp ritmini düzenlediği gibi tansiyon sorununun ortaya çıkmasını da önlemektedir. Özellikle tansiyon hastalarına kullanımı önerilen bir çaydır.

Kolesterole Etkileri

Vücutta kolesterol seviyesinin dengede olması son derece önemli bir konudur. Masala çayının faydaları arasında kötü kolesterol seviyesini düşürmesi yer almaktadır. Kolesterol seviyesinin normal olması özellikle orta yaş ve sonrası için önemlidir. Masala çayının içerisinde bulunan şifalı malzemeler bu konuya olumlu etki etmektedir.

Bağışıklık Sistemine Etkileri

Bağışıklık sisteminin güçlü olması özellikle mevsim değişimlerinde oldukça önemlidir. Masala çayının faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesi yer almaktadır. Bu sayede vücudun direncini artırarak hastalıklara yakalanma riskini düşürmektedir. İçeriğinde bulunan vitaminler sayesinde özellikle bulaşıcı hastalıklara karşı vücudun korunma seviyesini arttırmaktadır.

Açlık Hissine Etkileri

Günümüzde kilo sorunu yaşayan kişi sayısı bir hayli fazladır ve bu sayı artmaktadır. Kilo alımında açlık hissinin fazla olması son derece önemlidir. Masala çayının faydaları arasında açlık hissini bastırması yer almaktadır. Bu çayın düzenli olarak kullanılması durumunda daha az yemek tüketildiği ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle kilo sorunu olanlar günde 2 kez bu çayı tüketmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 23 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın