Maydanoz Çayının Faydaları


Maydanoz Çayının Faydaları

Maydanoz, parlak yeşil renkte, tüysüz bir bitkidir ve merkezi Akdeniz Bölgesi’dir. Ilıman iklimleri seven maydanoz, son derece önemli ve faydalı bir bitkidir. İçeriğinde K vitamini, C vitamini, B vitaminleri, bakır, demir, kalsiyum bulunan maydanoz pek çok sorunun çözümünde önemli rol oynamaktadır.

Maydanoz çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kan Basıncı ve Kolesterole Faydaları

Kan basıncının dengesiz olması ve yüksek kolesterol beraberinde yüksek tansiyon sorununu getirmektedir. Maydanoz çayının faydaları arasında kan basıncını düşürmesi ve kolesterolü dengelemesi yer almaktadır. İçerdiği antioksidanlardan dolayı kalp hastalıklarıyla beraber damar sağlığına olumlu etki etmektedir. Özellikle damarların genişlemesi önemli bir artı sağlamaktadır. Aynı şekilde kansızlık sorununa da etki etmektedir.

Kanserle Savaşmaya Faydaları

Maydanoz çayının içerisinde folik asit ve C vitamini yoğun olarak bulunmaktadır. Bu sayede maydanoz çayının faydaları arasında rahim ağzı kanseri ve kolon kanseri riskini önemli miktarda azaltmaktadır. Bunun yanı sıra içerdiği uçucu yağlar sayesinde özellikle akciğerde bulunan tümörlü hücrelerin büyümesi önlenmektedir. Bu durum da kanserle savaşa önemli artı katmaktadır.

Kemik Sağlığına Etkileri

Kemiklerin sağlıklı bir yapıda olması dikkat edilmesi gereken ve gelişme çağından itibaren önlem alınması gereken bir konudur. Maydanoz çayının faydaları arasında kemik sağlığına olumlu etki etmesi yer almaktadır. İçerdiği minerallerden dolayı ve K vitamini sayesinde kemiklerin güçlenmesine etki etmektedir.

Kilo Vermeye Etkileri

Fazla kilosu olan kişilere genellikle doğal yöntemler önerilmektedir. Maydanoz çayının faydaları arasında metabolizmayı hızlandırması yer almaktadır. Bu sayede hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır. Vücudun su tutmasını engelleyen maydanoz çayı, bu sayede de kilo kaybını sağlamaktadır.

Maydanoz çayının faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesi, idrar söktürücü etkisi olması, adet söktürücü etkisi olması yer almaktadır. Maydanoz çayı için taze ya da kurutulmuş olarak kullanabilirsiniz. B30 gram kadar maydanoz yaprağına bir litre yeni kaynamış kaynar su ekleyin. 15 dakika demlenmesini bekleyin ve süzdükten sonra günde 3 kez yemeklerden önce tüketmeye dikkat edin. Dilerseniz çayın içine birkaç damla limon damlatarak etkisini arttırabilir, bal katarak da tatlandırabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 27 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın