Maydanozun Faydaları


Maydanoz, Akdeniz kökenli olan ve binlerce yıldır tüketilen bir bitkidir. Yaprakları baharat olarak kullanılan maydanoz, Ağustos ile Eylül arasında beyaz renkli çiçek açmaktadır. İki yıllık bu otsu bitki son derece sık bir şekilde kullanılmaktadır.

İçeriğinde A vitamini, C vitamini, K vitamini, sodyum, protein, potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum içeren maydanozun faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kansere Karşı Faydaları

Yapılan araştırmalar sonucunda maydanozun faydaları arasında kansere yakalanma riskini azaltmasının yer aldığı belirlenmiştir. Düzenli olarak maydanoz tüketiminin cilt kanseri, prostat kanseri, meme kanseri, kolon kanseri gibi kanser türlerine yakalanma riskini önemli oranda azaltmaktadır. İçerdiği antioksidanlar sayesinde sağlıklı hücre oluşumunda önemli rolü vardır.

Kalp Sağlığına Faydaları

İçerdiği yüksek miktarda folat bulunması sayesinde damar sağlığını olumlu etkileyen maydanozun faydaları arasında kalp sağlığına olumlu etki etmesi yer almaktadır. Bünyede yüksek miktarda bulunan amino asitleri zararsız moleküllere dönüştürmeye yardımcı olan maydanoz, koroner krizlerin oluşmasını engellemekte ve kalbin yorulmadan çalışmasını sağlamaktadır.

İdrar Yolu Enfeksiyonlarına Faydaları

İdrar yollarında enfeksiyon bulunması son derece önemli bir sorundur ve kısa sürede çözülmesi gerekmektedir. Yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda maydanozun faydaları arasında idrar yolu enfeksiyonlarına olumlu etki ettiği ortaya çıkmıştır. İdrar söktürücü özelliği sayesinde vücudun rahatlamasını sağlamakta ve sorunun ilerlemesine de engel olmaktadır.

Sindirim Sistemine Faydaları

Sindirim sisteminin düzenli çalışması konusunda beslenme alışkanlıkları doğrudan etkili olmaktadır. Bu noktada maydanozun faydaları arasında başta kabızlık olmak üzere sindirim sistemiyle ilgili birçok soruna iyi gelmesi yer almaktadır. Özellikle bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olan maydanoz, vücudun asit dengesini de dengelemektedir. Düzenli kullanım durumunda gaz sorununu da ortadan kaldırmaya yardımcıdır.

Maydanozun faydaları arasında sinir sistemini koruması, kan basıncını düzenlemesi, cilt ve saç bakımında etkili olması, böbrek sağlığına iyi gelmesi, astım hastalığına iyi gelmesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi yer almaktadır.

Maydanoz, genellikle taze şekilde salatalara konularak tüketilmektedir. Bununla birlikte son dönemlerde maydanoz suyu da sıklıkla tüketilmeye başlanmıştır. Maydanozun tüketim miktarına dikkat etmek gereklidir ve özellikle düşük tansiyon sorunu yaşayan kişilerin dikkatli bir şekilde tüketmesi gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın