Melisa çayının faydaları


Melisa, nanegiller familyasına mensup olan ve diğer ismi limon nanesi olan bir bitkidir. Küçük beyaz çiçekleri bulunan bu bitkinin anavatanı Batı Asya ve Doğu Akdeniz coğrafyasıdır.

Bu bitkinin yaprakları sezonda birden fazla kez toplanabilmektedir. İçeriğinde B vitaminleri, C vitamini, sodyum, magnezyum, kalsiyum, demir, uçucu yağlar bulunan melisa çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Uykusuzluk Sorununa Etkileri

Uykusuzluk sorunun pek çok nedeni bulunmakta ve hem fiziksel hem de psikolojik olarak olumsuzluklara neden olmaktadır. Melisa çayının faydaları arasında uykusuzluk sorununa iyi gelmesi yer almaktadır. Rahatlatıcı etkisiyle sinirleri yatıştıran bu çay, uyku sorununa iyi gelmesiyle birlikte stres oranını da düşürmektedir.

Sindirim Sorunlarına Etkileri

Sindirim sisteminde yaşanan herhangi bir olumsuzluk, genel sağlık durumunu olumsuz etkilemekte aynı zamanda günlük hayatı da olumsuz etkilemektedir. Melisa çayının faydaları arasında sindirim sorunları üzerinde etkili olması yer almaktadır. Özellikle kronik kabızlık sorununun önüne geçen bu çay, gaz giderci etkisiyle önemli oranda rahatlama sağlamaktadır.

Mide Sorunlarına Etkileri

Midede yaşanan sorunlara sadece ilaçla değil aynı zamanda doğal yöntemlerle de çözüm bulunabilmektedir. Melisa çayının faydaları arasında mide sağlığını olumlu etkilemesi yer almaktadır. İçerdiği faydalı asitler sayesinde midenin asit oranını dengeleyen bu çay, aynı zamanda gastrit sorununun çözülmesinde etkili olmakta ve midede rahatlama sağlamaktadır.

Ateş Sorununa Faydaları

Soğuk algınlığı başta olmak üzere enfeksiyon gibi sorunlarda vücudun ateş seviyesi yükselmektedir. Ateş sorununa bir an önce çözüm bulunması gerekmektedir. Melisa çayının faydaları arasında vücudun ateş seviyesini dengelemesi yer almaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda bu çayın tüketilmesinin havale riski olan ateş seviyesini düşürdüğü ortaya çıkmıştır.

Melisa çayının faydaları arasında ter atmayı sağlaması, migren sorununa iyi gelmesi, kızamık sorununa etki etmesi yer almaktadır. Bu çayı yapmak için, 1 çay kaşığı kuru melisa yapraklarının üzerine bir su bardağı yeni kaynamış su ekleyin ve 10 dakika demlenmesi için bırakın. Sonrasında isteğe göre sıcak ya da soğuk içilebilmekte ve günde 2 kez içmeniz tavsiye edilmektedir. Bu çayı her seferinde taze bir şekilde demlemeniz önerilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 8 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın