Melisanın Faydaları


Melisa, limon otu ya da oğul otu isimleriyle bilinen ve kullanımı Ortaçağa uzanan bir bitkidir. Beyaz çiçekleri olan ve boyu 1 metreye kadar uzayabilen melisanın kokusu limonu andırmaktadır. Yıl içerisinde bir ya da iki kez toplanabilmekte ve birçok alanda kullanılmaktadır.

Melisanın faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Bağışıklık Sistemine Etkileri

Antiviral ve antibakteriyel özellikleri bulunan melisanın faydaları arasında bağışıklık sistemine iyi gelmesi yer almaktadır. Faydalı asitler bakımından da son derece zengin olan melisa, hücre duvarlarının gelişmesine büyük katkı sağlamaktadır. Enfeksiyon oluşumunun önüne geçen melisa otu, bakteri ve virüslerin engellenmesinde etkilidir.

Strese ve Uykusuzluğa Etkileri

Yoğun stres altında olan kişilerde uykusuzluk sorunu görülmektedir. Yatıştırıcı etkilere sahip olan melisanın faydaları arasında strese iyi gelmesi yer almaktadır. Bu rahatlama da beraberinde daha düzenli bir uyku alışkanlığını getirmektedir. Yapılan araştırmalar sonrasında melisa otunun antidepresan etkilere sahip olduğu ve aromatik yapısının rahatlatma sağladığı ortaya çıkmıştır.

Kan Şekerine Etkileri

İçeriğinde yoğun miktarda antioksidan bulunan melisanın faydaları kan şekerine olumlu etki etmesi yer almaktadır. İnsülin direncinin azalmasını sağlayan melisa, bu sayede şeker oranının kontrol altına alınmasını sağlamaktadır. Diyabet riski olan ya da diyabet teşhisi konulan kişilerin bu otu kullanması tedaviye yardımcı olmaktadır.

Beyin Sağlığına Etkileri

Beynin fiziksel zararlardan korunması son derece önemlidir. Beyin hücrelerinin korunması ilerleyen yaşlarda Alzheimer, Parkinson gibi hastalıkların yaşanmasını önlemektedir. Melisanın faydaları arasında beyin hücrelerine saldıran serbest radikalleri etkisiz hale getirmesi yer almaktadır. Bu durum hafızanın korunmasına doğrudan etki etmekte, bilişsel fonksiyonların korunmasında önemli bir rol üstlenmektedir.

Melisanın faydaları arasında kronik yorgunluğu gidermesi, soğuk algınlığın iyi gelmesi, cilt sağlığını desteklemesi, sindirim sistemine olumlu etki etmesi yer almaktadır. Günümüzde melisa özüyle üretilen melisa yağı yoğun bir biçimde kullanılmaktadır.

Bunun yanı sıra bitkinin yapraklarının kurutulması ya da taze şekilde elde edilerek çayı hazırlanmaktadır. Bu bitkinin faydalarını edinmek isteyenler kullanabilir ancak uzun süreli kullanımdan kaçınılması önerilmektedir. Hamilelerin kullanmaması ve ameliyat olacak kişilerin cerrahi işlemden en az 2 hafta önce kullanımı bırakması önerilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın