Meyan Kökünün Faydaları


Meyan kökü, eski çağlardan bu yana kullanılan, ilk olarak Çin ve Mısır’da kullanıldıktan sonra tüm dünyaya yayılan bir bitkidir. En yaygın kullanılan bitkiler arasında yer alan meyan kökü, özellikle kozmetik sektöründe ön plan çıkmaktadır.

İçeriğinde uçucu yağlar, flavonoidler, bitki sterolleri, faydalı asitler, anetol gibi maddeler bulunan meyan kökünün faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Ağrılara Faydaları

Eklem ağrıları başta olmak üzere vücutta oluşan ağrılar sağlıkla birlikte günlük hayatı da olumsuz etkilemektedir. Bu noktada meyan kökünün faydaları arasında eklem ağrılarına ve baş ağrısına iyi gelmesi yer almaktadır. Harici olarak uygulayarak ağrıyan bölgede rahatlama sağlamanız ve ağrı kesici içmeden bu sorundan kurtulmanız mümkündür.

Kan Basıncı ve Kalp Sağlığına Faydaları

Kan basıncı seviyesinin normal düzeyde olması başta kalp sağlığı olmak üzere genel sağlık açısından son derece önemlidir. Meyan kökünün faydaları arasında kan basıncını normal seviyede tutması yer almaktadır. Bu durum da kalp sağlığının olumlu etkilenmesini ve ileride oluşabilecek sorunların önlenmesini sağlamaktadır. Ayrıca, damarlarda plak oluşumunu da önlediği belirtilmektedir.

Cilt Sağlığına Faydaları

Birçok kozmetik ürünün içerisinde bulunan meyan kökünün faydaları arasında cilt sağlığına olumlu etki yapması yer almaktadır. İçeriğinden dolayı cildin pürüzsüz ve parlak görünmesini sağlayan meyan kökü, harici kullanılarak fayda sağlamaktadır. Cilde uygularken kaynatılıp ılık halde uygulanması ve badem yağının az miktarda eklenmesi önerilmektedir.

Saç Sağlığına Faydaları

İçeriğinde bulunan uçucu yağlar ve faydalı asitler sayesinde meyan kökünün faydaları arasında saç sağlığına olumlu etkide bulunması yer almaktadır. Saçların dökülmesini önleyebilen meyan kökü, aynı zamanda kırılgan saç yapısını daha dayanıklı hale getirmektedir. Ayrıca, kepek sorunu olan kişilerde uygulanması bu sorunun çözümünde etkili olmaktadır.

Meyan kökünün faydaları arasında depresyona faydalı olması, karaciğer sağlığına olumlu Etileri olması, mideye fayda etmesi, ağız sağlığını olumlu etkilemesi yer almaktadır. Meyan kökü şerbet şeklinde tüketildiğinde faydaları daha net edinilmektedir. Bu önemli bitkiyi kullanmadan önce özellikle devamlı ilaç kullanan kişilerin uzman görüşüne başvurması ve uzmanın vereceği cevaba göre düşük miktarlarda tüketmeleri son derece önemli bir konudur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 20 Nisan 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın