Mimoza Çayının Faydaları


Mimoza, baklagiller ailesine bağlı olan ve çiçek açan bir ağaç türüdür. Anavatanı Doğu Avustralya kıyıları olan bu ağacın yüksekliği anavatanında 45 metreye kadar ulaşmakta ve hızla büyümektedir. Diğer ağaçlardan farkı ise kış döneminde çiçek açmasıdır. Son dönemlerde yaygınlaşmaya başlayan mimoza çayının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Hemoroide Etkileri

Hemoroid yani basur sık görülen ve rahatsız eden bir hastalıktır. Fazla oturan kişilerde ve kabızlık sorunu olan kişilerde ortaya çıkan bu sorun kanamayla kendini göstermektedir. Mimoza çayının faydaları arasında hemoroid kanamalarını durdurması yer almaktadır. Özellikle günlük hayatı olumsuz etkileyen bu sorunun çözümü için düzenli olarak mimoza çayı tüketebilirsiniz.

Ülsere Etkileri

Ülser, birçok organda ortaya çıkabilen sorunlar arasında yer almaktadır. Özellikle mide ve bağırsaklarda ortaya çıkan ülser yani kanama sorunu daha ağır hastalıklara zemin hazırlamaktadır. Mimoza çayının faydaları arasında ülser sorununu iyileştirmesi yer almaktadır. Ülser sorununun kısa sürede çözülmesi sorunun ilerlemesini engellemektedir.

Boğaz Ağrısına ve Yüksek Ateşe Etkileri

Özellikle kış döneminde artış gösteren soğuk algınlığı sonucunda boğaz ağrısı ve yüksek ateş beraberinde gelmektedir. Mimoza çayının faydaları arasında boğaz ağrısına iyi gelmesi yer almaktadır. Bunun yanı sıra antioksidan içeriği sayesinde yüksek ateş sorununda etkili olmakta ve vücut ısısının normale dönmesine katkı sağlamaktadır. Özellikle kış döneminde düzenli tüketimi önerilmektedir.

Ağız Sağlığına Faydaları

Ağız içinde oluşan yaralar ve diş etinde meydana gelen kanamalar önemli sorunlara neden olmaktadır. Mimoza çayının faydaları arasında ağız sağlığını olumlu etkilemesi yer almaktadır. Özellikle diş etindeki kanamalara olumlu etki yapan mimoza çayı, ağız içinde oluşan yaralarda da etkilidir. Bunun için çayı ağızda bir süre bekleterek yutmanız önerilmektedir.

Mimoza çayının faydaları arasında yaralara iyi gelmesi, deri hastalıklarını iyileştirmesi de yer almaktadır. Ayrıca, uykuyu düzenlemesi, kan basıncını etkilemesi gibi etkiler de bulunmaktadır. Bu çayı hazırlamak için porselen demliğin içerisine kurutulmuş mimoza çiçeklerini ve suyu koyarak yaklaşık 20 dakika demlenmesini bekleyin. Süzdükten sonra günde iki kez yemeklerden yarım saat önce tüketin ve bu önemli bitkinin olumlu etkilerinden faydalanın.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 20 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın