Mısır Püskülü Çayının Faydaları


Mısır Püskülü Çayının Faydaları

Mısır pek çoğumuzun severek tükettiği gıdaların başında gelir. Oysa pek azımız mısır püskülünün de tüketilebilecek bir şey olduğunu biliriz. Mısır püskülünden yapılan çay pek çok derde iyi gelmektedir. Bu makalemizde bu çayın yapılışı ve mısır püskülü çayının faydaları üzerinde duracağız:

Mısır Püskülü Çayı Nasıl Yapılır?

Fincan başına bir çorba kaşığı kadar mısır püskülü yeterlidir. İstenilen miktarda kaynar suyla orantılanarak bir kapta demlendirilir. Kiraz sapı da eklenebilir. Demlenince suyu süzülerek püsküllerden ayrılır. Mısır püskülü çayı, günde en fazla 3 bardak içilmelidir. Çayı yaz-kış içmek isteyenler, püskülleri kurutarak saklayabilirler. Ancak püsküllerin güneş görmeyen yerde muhafaza edilmesi şarttır.

Mısır püskülünde allontoin isimli etkin bir madde bulunmakta; bu madde bakterileri öldürmektedir, Ayrıca sivilce oluşumunu da önleyen bu madde, kozmetik cilt ürünlerinde kullanılan bir maddedir. Mısır püskülü çayı içerek bu faydalar elde edilebilir.

  Mısır püskülü çayı ödem çözücü özelliğe sahiptir. Vücutta yer yer beliren anormal şişkinliklere şifa olur. Bu ödem atıcı özelliği vücudunda biriken su nedeniyle kilo alan insanlarda kilo vermeyi de sağlar. Ayrıca doğum nedeniyle çok kilo alan kadınlarda da kullanımı kilo vermeyi hızlandırır. Çünkü bu kiloların genel nedeni vücudun su toplamasıdır.

Vücut için mısır püskülü çayı tam bir detoks etkisi gösterir. Bilhassa kiraz sapıyla birlikte kullanılması zayıflamayı hızlandırır.

Mısır püskülünde kalsiyum da bulunmakta, bu özelliğiyle kemiklerin güçlenmesine de katkı sağlamaktadır.

Böbreğin düzgün çalışmasını sağlayan mısır püskülü, kum dökmeye ve taş düşürmeye yardımcı olur.

Mısır püskülü aynı zamanda iyi bir idrar söktürücüdür. Aynı zamanda bu çay idrar yolu enfeksiyonlarında da etkilidir. Ancak fazla tüketimi vücutta suyun tükenmesine de neden olabilir.

Prostat hastalıklarında başvurulan bitkisel yöntemlerden biri de mısır püskülü çayıdır.

Ciltte meydana gelen enfeksiyonlarda, yaralanmalarda mısır püskülü çayı iyileştirici etkiler gösterir.

Asya’nın bazı ülkelerinde doğal bir şeker ilacı olarak tüketilmektedir. Yine de şeker hastaları doktora danışmadan kullanmamalıdır.

Bu çay kalbin anormal atışlarını düzene sokar. Tansiyonu dengeleyip kolesterol seviyesini dengede tutmak da mısır püskülü çayının faydaları arasındadır.

Uyarılar:

Mısır püskülü kan pıhtılaşmasını da arttırdığı için bu yönde ilaç kullananlar tüketmemelidir.

Mısır ve mısır kaynaklı yiyeceklere alerjisi olanlar bu çayı kullanmamalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 26 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın