Mısırın Faydaları


Mısır, Orta Amerika kökenli bir gıda maddesidir. Sebze olarak adlandırılan mısır, buna rağmen bir tahıl ürünüdür. En popüleri sarı taneli olanıdır ancak günümüzde kırmızı ve mor taneli olanı da bulunmaktadır. Mısırın tanelerinden yağ üretimi de yapılmaktadır. Kalsiyum ve demir açısından zengin olan mısır, magnezyum, B6 ve B12 vitaminlerini de içermektedir. Mısırın faydaları şu şekilde sıralanmaktadır:

Sindirim Sistemine Etkileri

Mısırın içeriğinde çözünür ve çözünmez lifler bulunmaktadır. Bundan dolayı vücutta özellikle kolesterol emilimine yardımcı olmaktadır. Bağırsak sendromu ya da ishal gibi sorunların oluşmasının önüne geçen mısır, kabızlık gibi sorunların da önüne geçmektedir. Bu nedenle mısırın faydaları arasında sindirim sistemine olumlu etkileri yer almaktadır.

Anemi Sorununa Etkisi

Anemi yani vücuttaki kan oranının düşük olmasının en önemli nedeni vücutta B12 ve folik asit eksikliği yaşanmasıdır. Mısırın faydaları arasında vücudun ihtiyaç duyduğu kırmızı kan hücrelerinin beslenmesini sağlaması bulunmaktadır. Ayrıca, içeriğinden dolayı aneminin en önemli nedenlerinden olan demir eksikliğini gidermesi de yer almaktadır.

Kilo Sorununa Etkisi

Mısır, yoğun oranda karbonhidrat içermektedir. Mısırın faydaları arasında kilo sorununa olumlu etkisi yer almaktadır. Mısırın faydaları konusu incelendiğinde özellikle sindirim sistemine olan olumlu etkisinden dolayı kilo vermeye yardımcı olması yer almaktadır. Bağırsak hareketlerini canlı tutan mısır, bu yönüyle son derece önemlidir.

Diyabet ve Hipertansiyona Etkileri

Diyabet sorunu şeker hastalığı demektir ve hipertansiyon da yüksek tansiyon anlamına gelmektedir. Mısırın faydaları incelendiğinde diyabet ve hipertansiyona karşı iyi gelmesi yer almaktadır. Düzenli tüketilmesi durumunda insülin bağımlılığı olmayan diyabete oldukça iyi gelmektedir. Milyonlarca kişinin problemi olan bu hastalıklarda tüketilmesi önemlidir.

Göz Sağlığına Etkisi

Mısırın sarı tanelerinde bulunan maddeler nedeniyle göz merkezinde oluşan görme bozukluğu riskini azaltmaya yardımcıdır. Mısırın faydaları arasında beta-karoten içeriğinden dolayı uzun vadede katarakt oluşumunu önlemesi yer almaktadır. İçerdiği A vitamini nedeniyle ilerleyen yaşlardaki göz sorunlarına çare olmaktadır.

Hamilelik Döneminde Faydaları

Hamilelik döneminde vücudun folik asit ihtiyacı artış göstermektedir. Gebe kadınlarda folik asit eksikliği bebeklerin kilolu doğmasına neden olabilmektedir. Mısırın faydaları arasında hamilelik döneminde artan folik asit ihtiyacını karşılaması bulunmaktadır.

Mısırın faydaları incelendiğinde kalp ve damar sağlığı üzerinde olumlu etkisi, cilt ve saç sağlığı üzerinde olumlu etkisi gibi artıları yer almaktadır. Mısırı haşlayarak tüketebileceğiniz gibi patlamış mısır olarak tüketebilir ya da salatalarda kullanabilirsiniz. Tüm bu artılardan faydalanmak için mısırı evinizden eksik etmemeniz önerilmektedir. Özellikle çocuklara da sevdirmeniz gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Mart 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın